Kay Schubachová: Naprostý cizinec

Redakce (18.09.2013)

Kdo je vlastně skutečným cizincem? Pro většinu z nás jsou to lidé, které denně míjíme v obchodech, na ulici … Bezejmenné tváře, které pravděpodobně už podruhé nepotkáme. Jsou ale i ti, kteří s takovým cizincem sdílí svůj život. Večer vedle něj uléhají, ráno vstávají a někdy je pojí identické prsteny na ruce. Součástí této zdánlivé každodenní idyly jsou však i facky, bití, urážky, pronásledování, šikanování… Za zavřenými dveřmi domova se odehrává spousta dramat.

Australanka Kay Schubachová sepsala své hrůzné zážitky ze soužití s tyranem v knize Naprostý cizinec. Ve svých 40 letech potkala muže, který ji okouzlil svým vzhledem, šarmem a sny do budoucna. Velmi krátce nato se však ideály rozplynuly a začal boj o přežití.

Kay po absolvování studií procestovala velký kus světa. Navštívila USA, Indii, Thajsko i Afriku. Vždy měla spoustu přátel a ráda se bavila. Po návratu do Austrálie si vybudovala úspěšnou kariéru a tím i finanční nezávislost.  Pracovala jako asistentka produkce v ABC, později jako finanční poradkyně pro známé osobnosti. Mezi její klienty svého času patřili  i Tom Cruise a Nicole Kidman. Jak sama autorka připouští, ve vztazích s muži už tak úspěšná nebyla. V době, kdy ona poznávala svět, se ostatní párovali, ženili a budovali rodiny. Sama poměrně pozdě, na prahu čtyřicítky, začala toužit po rodině.

Tato přání však nesdílel její o devět let mladší, přítel Rob. Na rodičovskou roli nebyl ještě připraven a tvrdošíjně ji odmítal. Deprimované Kay tak pomáhala, jako náplast na ránu, práce.

Jednoho dne se však na obědě v restauraci seznámila s velmi pohledným a okouzlujícím mužem. Tajemný Simon ji učaroval jak svým charismatem, tak i plány do budoucna. Dům, zvířata a především dítě. To vše oba chtěli. Zaslepená Kay se s ním začala tajně scházet. Simon však již od počátku dokázal měnit podoby jako chameleón. V jedné minutě Kay lichotil a plánoval budoucnost, avšak v druhé byl přezíravý, arogantní a hrubý.

Kay ukončila vztah s Robem a začala se Simonem žít. Vytoužená rodinná idyla se však nekonala. Simonovy výbuchy byly čím dál častější. Jeho druhá, odvrácená tvář převzala hlavní roli.  Kay si velmi brzy uvědomila realitu, ale snad jako mnoho žen před ní, i ona se zprvu nechtěla vzdát snů a zoufale toužila uvěřit, že to bude ona, kdo ho změní a její láska ho uzdraví.

K psychickému teroru se záhy přidal i fyzický. Kate ohlásila násilí několikrát policii, ale paradoxně o to více se cítila sama ohrožena. Simon své zvrácené praktiky neustále zdokonaloval a ze sebevědomé Kay se tak každým dnem o něco více stávala vyděšená troska plná modřin. S pomocí přátel, policie a především pozůstatků své vnitřní síly se nakonec z rukou tyrana osvobodila. Osud ji však za nedlouho přichystal další překážky…

Vřele doporučuji vyhledat si na internetu novinové články a fotografie obou aktérů. Obsahují spoustu dalších informací o násilných skutcích tyrana. Jeho fotografie možná svým způsobem částečně pomohou alespoň pochopit počáteční uhranutí autorky násilníkem. Naopak je neuvěřitelné, jak si tak pohledná a elegantní zralá žena málem nechala namluvit a vnutit naprostý opak o sobě samé.

Čtivá kniha, která rozhodně není lehkým soustem. Děj je předkládán přímo, se všemi detaily surovostí. Zůstává rozum stát nad takovým lidským chováním. Jak sama autorka v rozhovorech uvádí, k sepsání svého příběhu ji vedla především snaha odčinit své selhání, když proti Simonovi nesvědčila u soudu kvůli obavám o svoji rodinu. Ale více než to, chce ostatní ženy varovat a ukázat jim, že se mohou s důvěrou svěřit policii a soudům. Autorce patří upřímný obdiv za její odvahu k sepsání celého příběhu.

Autorka recenze: Eva Šamánková