Aktuality

Knižní novinky - září 2019

Aleš Procházka (27.09.2019)
Mall.cz Mall.cz

Končí září a rozjíždí se největší knižní sezóna tohoto roku! Letos v září vyšla celá řada zajímavých titulů všech možných žánrů. Pojďte si je s námi prohlédnout a připomenout - možná se brzy mohou hodit.

Smrtící bílá je název nejnovějšího případu pro Cormorana Strikea a Robin Ellacottovou. Tentokrát vyšetřují zločin, ke kterému mělo dojít před mnoha lety. Nový klient Strikeovy detektivní kanceláře, mladík jménem Billy, si je jistý, že se v dětství stal svědkem vraždy. Než ale šetření vůbec může začít, Billy záhadně zmizí. Pátrání po ztraceném klientovi, který  působil nervózně, ale věrohodně, provede soukromého detektiva kriminálním podsvětím i zákulisím vrcholové politiky. 

Série Milénium se chýlí ke konci. Dívka, která musí zemřít, je posledním dílem cyklu, který odstartoval vlnu zájmu o severské detektivky. Když se novinář Mikael Blomkvist dozví o podivném úmrtí bezdomovce, probudí se jeho žurnalistický instinkt. Aby se dobral pravdy, potřebuje ale pomoc od staré známé. Lisbeth Salanderová ale opustila Švédsko, žije inkognito a není nikde k nalezení. Navíc osnuje poslední etapu své pomsty... Po předčasně zesnulém Stiegu Larssonovi převzal štafetu David Lagercrantz, který se touto knihou se sérií loučí. Přes prvotní nedůvěru se mu podařilo fanoušky Milénia přesvědčit, že je tím pravým následovníkem a Larssonova dědictví se zhostil s úctou a respektem.

Po prastarém feudálním zvyku je nazvaná novinka z pera Vlastimila Vondrušky, Právo první noci. V nejnovějším díle cyklu historických detektivek Hříšní lidé království českého hraje hlavní roli panoš Ota. Toho požádala o pomoc jeho sestřenice, na niž padlo podezření z vraždy manžela. Otův pán, královský správce Oldřich z Chlumu, který vyřešil již nejeden zločin, se do cizích rodinných záležitostí původně nechtěl zapojovat, ale nakonec mu nic jiného nezbyde. Vondruškovy detektivky z vrcholného středověku jsou sázkou na jistotu - drží si svůj řemeslný standard, duchaplné zápletky i historickou přesnost. 

Bez rozloučení je první díl nového New Adult cyklu od autorky romantické série Dublin Street. Stejně jako Dublin Street, i Bez rozloučení se odehrává ve Skotsku, kam se hlavní hrdinka Nora stěhuje z Ameriky. Původně tu hledala štěstí v osobním a pracovním životě; nic ale nevyjde podle jejích představ a po třech letech v cizí zemi je na dně. A pak se setká s úspěšným hudebním skladatelem Aidanem...

Skupinu hostů v odlehlém horském hotelu odřízne od světa sněhová bouře. Baterie v mobilech se vybíjejí, atmosféra houstne a bezvýznamné konflikty eskalují. A pak jeden z nich zemře. Navíc se zdá, že rozhodně nešlo o nešťastnou náhodu a jeden z přeživších je vrah. Nevítaný host, nová kniha Shari Lapeny je, podobně jako Manželé odvedle nebo Někdo cizí v domě, komorním psychologickým dramatem. Tentokrát se ale autorka nechala inspirovat také klasickými detektivkami, jako jsou kupř. ty od Agathy Christie nebo Arthura Conana Doylea. Ujme se i tady některý z hostů role detektiva?