Aktuality

Knižní tipy Deníku

Redakce (24.09.2013)

John Irving: V jedné osobě - Irving opět dokazuje, že patří mezi nejvýznamnější americké spisovatele současnosti. Jeho román V jedné osobě (Odeon) svou čtivostí a silným příběhem připomíná Irvingova nejlepší díla 80. let. Poprvé od Modlitby za Owena Meanyho umisťuje do středu dění vypravěče v první osobě. Šedesátiletý spisovatel William Abbott se ohlíží za svým životem a čtenář se opět setkává s prostředím městečka First Sister v Nové Anglii. Přesto je v této knize vše trochu jinak. William prožívá zmatek při hledání sexuální orientace. Na jedné straně se zamilovává do starších žen, zejména do slečny Frostové, knihovnice, jež mu otevře svět románů, na druhé ho přitahuje hvězda zápasnického týmu Jacques Kittredge. John Irving otevřeně přiznal, že román napsal pro svého syna, který je gay. A ukázal, že i v sedmdesáti letech umí přijít s naprosto nečekaným tématem.

Francis S. Fitzgerald: Myslí si, že je báječný

Americký autor jazzového věku Francis S. Fitzgerald je známý hlavně díky novele Velký Gatsby, jež nedávno dostala novou filmovou podobu podle Baze Luhrmana. Nakladatelství Garamond teď vydalo soubor jeho povídek, a to v dvojjazyčném zpracování, anglicky a česky. Začíná cyklem povídek o mladíkovi Basilovi, který ztělesňuje Fitzgeraldovo dětství.

Také on pochází z méně majetných poměrů jako autor, což si bolestně uvědomuje hlavně ve škole. Na potíže růstu a vývoje osobnosti nicméně autor nahlíží s roztomilou ironií.

Fitzgerald je považován za jednoho z nejlepších amerických spisovatelů 20. století a jeho díla byla několikrát zfilmována (kromě Gatsbyho i Něžná je noc a Krásní a prokletí). V souboru Myslí si, že je báječný přibližuje s nadhledem nesnadné období dospívání a dokazuje, že byl mistrem i v jednom z nejobtížnějších literárních žánrů – v povídce.


Katharina Hagena: O spánku a mizení


Hrdinka románu německé spisovatelky Kathariny Hageny (vydal Host), autorky úspěšného románu Chuť jablečných jadýrek, přemýšlí během bezesné noci o událostech, které ji a dceru zavedly tam, kde žijí. Ellen pracuje v Hamburku ve výzkumném centru spánku,samavšak ne a ne usnout. Vzpomíná, jak jako mladičká strávila osudové léto v rodné vesnici Grund, obklopené rozvětveným tokem Rýna a hustými lesy – s nejlepším přítelem Andreasem a Lutzem, první velkou láskou.

Na podzim toho roku Ellen zjistí, že je těhotná. Lutz ale zmizel. A Andreas oněměl. Do Grundu se i s dcerou vrací po sedmnácti letech ve chvíli, kdy její matka umírá. Tajemství minulosti začínají pomalu vyplouvat na povrch. Ellen se znovu zamiluje, tentokrát do náměsíčného Benna – historika, který v grundských lesích pátrá po stopách vojáka, jenž se tu za války ukrýval.


24.9.2013  Moravskoslezský deník