Akce

Křest knihy a autogramiáda - Deníček moderního fotra 2

Redakce (26.10.2015)
Křest knihy a autogramiáda  - Deníček moderního fotra 2 Křest knihy a autogramiáda - Deníček moderního fotra 2

Jménem nakladatelství Ikar Vás srdečně zveme na křest knihy Deníček moderního fotra 2 spisovatele Dominika Landsmana. Akce se koná ve čtvrtek 29. října 2015 od 17:30 hodin v Paláci knih Luxor, Václavské náměstí 41, Praha 1. Knihu pokřtí herec a dabér Filip Švarc.

Kniha Deníček moderního fotra vznikla na základě úspěšného blogu, který Dominik Landsman založil s příchodem prvního dítěte. Blog o útrapách otce na mateřské dovolené čtou miliony lidí, na Facebooku má téměř 50 tisíc fanoušků a vloni byl nominován na cenu Magnesia Litera. Knižní vydání se s počtem 20 tisíc prodaných výtisků stalo suverénním knižním bestsellerem.

Dnes přichází na pulty jeho pokračování. Nemilosrdný a až brutálně upřímný humor je vlastní i druhému dílu, v němž se z miminka Čeňka stává velice neposedné dítě. Čeněk už chodí (běhá), mluví (má jediné slovo na všechno) a především neunavitelně přemýšlí, čím by svého fotra konečně dostal do blázince. „Když je dítě mimino a je rádo, že zvedne hlavičku, je to vlastně pohoda. Za chvíli vám začne chodit, lézt do pračky, ničit příslušenství a podobně,“ představuje druhý díl autor Dominik Landsman.

Jeho zápisky jsou psané s velkou mírou nadsázky v duchu hesla „s humorem jde všechno lépe“. Díky způsobu, jakým se vypořádal s touto životní situací, může dnes dělat, co ho baví a dokonce ho to i živí – psaním. A s humorem sobě vlastním dalším potenciálním otcům na mateřské radí: „Najděte si dobře placenou práci. Důležité je vydělávat víc než partnerka (manželka). Je to jednoduché.“

Ukázka

Vařit cokoliv s dítětem za zády je mnohdy nelehký úkol, ale udělat se to musí. Na startu mé cesty, jejímž cílem je dvacet milionů prodaných kuchařek, byl báječný recept na falešné hovězí na houbách. Pokud máte rádi levné jídlo a máte doma dítě, vytáhněte si zápisníčky a dělejte si poznámky, protože opakovat to nebudu.

Na falešné hovězí na houbách potřebujete:

-              300 g hovězího masa. Jelikož je hovězí drahé, kupte si spíš kuřecí. Kuřecí ale také není úplně nejlevnější, tak bude stačit gothaj.
-              Houby. Jelikož houby jsou drahé a nasbírat je není jen tak, kupte si za pětku houbové koření.
-              Dítě. Nemáte-li dítě, stačí vzteklý šimpanz.
-              Dlouhá kovová tyč o délce minimálně 150 cm.
-              Jedna cibule.
-              Dvě polévkové lžíce oleje.
-              Láhev vína, popřípadě jiného alkoholu. Nemáte-li alkohol, zkuste drogy.

Máte všechny ingredience? Paráda. Můžete se na to vrhnout.

Nejdříve rozpalte pánev, přidejte do ní olej a nakrájejte cibuli. Předtím, než začnete krájet, zabavte dítě. Nechte ho dloubat šroubovákem do omítky, anebo mu dejte nějaký úkol, o kterém víte, že ho nesplní, například ať si zkusí olíznout loket. To ho na chvíli zaměstná.

Jakmile nakrájíte cibuli, vysypte jí na pánev a smažte ji, dokud nezesklovatí. Během vaření jednou rukou míchejte cibuli a druhou rukou, ve které držíte kovovou tyč o délce minimálně 150 cm, odstrkujte dítě od plotny.

Pokud se vám podařilo osmahnout cibulku, aniž by se osmahlo i dítě, otevřete láhev vína, dopřejte si dvě deci a setřete si z čela pot. Nyní bude následovat úprava masa (gothaje). Opět někam ukliďte dítě (na balkon, do krabice, do komody, do výtahu…) a maso řádně okořeňte. Jelikož připravujete toto jídlo, jste pravděpodobně neuvěřitelný kolenovrt, takže gothaj okořeňte houbovým kořením, co vám vaše svědomí dovolí, a toto na tři minuty „naložte“ (polejte ho lžičkou oleje a nechte tři minuty ležet)

Nechte dítě ničit nějaký levnější domácí spotřebič a rychle hoďte naložené maso do připravené orestované cibulky. Smažte do té doby, než dítě přejde z ničení levnějších spotřebičů na ty drahé.

Až zpacifikujete dítě, dosmažte maso a za salvy horkého oleje z pánve, který vám prská do obličeje, a za zvuku řvoucího dítěte, které se zalyká uprostřed kuchyně, si dejte další alkohol.

Nakonec tento gurmánský skvost zalijte vroucí vodou, promíchejte a máte hotovo. Jako přílohu si k tomu nastříhejte noviny a podávejte s kečupem. Dítěti dejte něco, co se dá jíst.

Dobrou chuť.

* * *

Podívejte se na záznam ze křtu knihy Deníček moderního fotra 2, který se konal 29. října 2015 v Paláci knih Luxor v Praze: