Rozhovory

LIANE MORIARTY: Jak nenápadná Australanka prodala 6 milionů knih

Redakce (25.07.2016)
LIANE MORIARTY: Jak nenápadná Australanka prodala 6 milionů knih LIANE MORIARTY: Jak nenápadná Australanka prodala 6 milionů knih

Tahle bledá, blonďatá Australanka vypadá jako každá jiná žena – trochu rozcuchané vlasy, na tváři šmouha od mouky. Nikdo by do ní neřekl, že prodala přes 6 milionů knih na celém světě a inspirovala seriál HBO. Seznamte se s Liane Moriarty!

Liane Moriarty ve svých románech, které oscilují na pomezí společenského románu a thrilleru, rozebírá problémy rodin z předměstí. Témata jako láska, rodina, vztahy ale pokaždé okoření něčím, co knihu pozvedne o úroveň výš. V Manželově tajemství se například život rodiny ze střední třídy promění doslova v thriller. Na co Alice zapomněla by zase byla veselá crazy komedie – kdyby v sázce nebylo manželství hlavní hrdinky. A Sedmilhářky si utahují z přehnaně aktivních matek, pro které se výchova dítěte stala jedinou náplní života.

Nakladatelé Liane Moriarty jsou v extázi: „Loni měla na žebříčku bestsellerů New York Times tři knihy – tři!“ říká Amy Einhornová z nakladatelství Macmillan's. Žádné jiné Australance se to ještě nikdy nepovedlo – vlastně se žádný spisovatel z Austrálie ještě nikdy nedostal na první místo. Sedmilhářky se tam nejen dostaly, ale taky řadu týdnů udržely!

Liane Moriarty prodala tolik knih, že její život v mnoha ohledech není normální. Žije v krásném domě s obří zahradou, bazénem a tenisovým kurtem. Může se věnovat jen a pouze psaní. Přesto si ale udržela soukromí. „Mám dojem, že v Americe a Evropě jsem mnohem známější než tady v Austrálii,“ směje se Moriarty a dodává, že jí to tak celkem vyhovuje. Žádní dotěrní papparazzi, žádní bodyguardi… Navzdory úspěchu pořád může žít život ženy z bohatšího předměstí, což je téma, které se prolíná všemi jejími knihami.

Stanice HBO momentálně podle bestsellerových Sedmilhářek natáčí seriál s Nicole Kidman, Reese Witherspoon a Shailene Woodley v hlavních rolích. Premiéra sedmidílné série je naplánovaná na rok 2017.

Kromě toho v těchto dnech vychází její kniha Truly Madly Guilty – román o tom, co se stalo na jedné na první pohled nevinné grilovačce se sousedy. Šárka Kadlecová z nakladatelství Ikar prozradila, že titul už vyjednávají pro české čtenáře. „Rádi bychom ho vydali v květnu příštího roku,“ říká. Do té doby se čeští čtenáři můžou těšit na Tři přání, nevšední román o nevšední rodině. Ten vyjde už v říjnu!

Radek Blažek