Akce

Literární cena byla plná úsměvů

Redakce (05.09.2012)
Literární cena byla plná úsměvů Literární cena byla plná úsměvů

Sedmnáctý ročník Literární ceny Knižního klubu. To už zní seriózně, ne? A přece se slavnostní večer, či spíš odpoledne, neslo spíš ve veselé, uvolněné atmosféře.

Velká kulturní událost vyžaduje náležité prostory a mnozí určitě zvážněli už při vstupu do Kaiserštejnského paláce. Nicméně jen co se všichni usadili, nastoupilo smyčcové trio String Ladies a otevřelo program svižným tempem – písničkou Hit the Road Jack. Pak se už tradičně objevil pan Tomáš Hanák a hlubokým hlasem přivítal všechny přítomné.

Na úvod se vzpomínalo – na ty, co už nejsou mezi námi. Letos v lednu zemřel pan Josef Hejzlar, který si spolu se svou ženou Taj-ťün odnesl Literární cenu KK vloni, za jejich krásně magickou knížku Za řekou. Krátce před ním, v prosinci, zemřela Hana Andronikova, oceněná roku 2001 za svůj Zvuk slunečních hodin. Přítomným ji připomněla Denisa Novotná z nakladatelství Euromedia, když přečetla její poslední zprávu, velmi svérázné a neméně jímavé shrnutí útrap její dlouhotrvající nemoci.

Krátce nato se k panu Hanákovi přidružil pan Andreas Kaulfuss, generální ředitel nakladatelství Euromedia, a jakkoliv by se kdo snažil udržet vážný dojem, při téhle dvojici už to prostě nešlo. Pan Hanák si vesele utahoval, chvílemi téměř rozverně, a pan Kaulfuss překvapivě pohotově odpovídal. Cíl však nikdo ze zřetele neztratil. Pan Kaulfuss řekl pár slov k historii udělování ocenění jako i k nakladatelství a mimo jiné podotkl, že plných čtyřicet nynějších zaměstnanců je u nakladatelství od samého počátku. A jako důvod své spokojenosti prý uvedli, že „mají skvělého šéfa“. Kolik firem by se tím mohlo pochlubit?

Pan Kaulfuss také prozradil něco z obsahu dárečku, tašky, která čekala u východu na všechny zúčastněné. Jméno autora vítězné prózy samozřejmě zatajil, kromě této jeho knížky tam nicméně byl ještě katalog Knižního klubu, odeoňácký letáček a novinka Noc nic nezadrží od proslulé francouzské spisovatelky Delphine de Viganové. Tu rovnou otevřel a řekl: „A tady máte, abyste věděli, proč si to musíte přečíst!“ A ze záložky přečetl: „Sebevraždy, incest, nevěra, smrt a nemoc…“ Co dodat? Někdo prostě ví, jak knížce udělat reklamu :)

s cenouPrávě pan Kaulfuss měl také jednomu z přítomných v rámci malé soutěže odevzdat jeden výtisk nedávno publikované encyklopedie Evoluce – příběh člověka. Tady obchodnický duch ustoupil čirému čtenářskému nadšení a pan Kaulfuss otevřeně přiznal, že nečeká, že by tato kniha měla být zas tak úspěšným titulem – ale je nádherná, dodal a se zjevným zalíbením v ní listoval, přestože z toho diváci nemohli moc vidět. Pravda, ti, co ji už předtím drželi v rukou, věděli velmi dobře, o čem je řeč. Málokdy se něco zdaří tak jako tato encyklopedie.

Pak přišlo na řadu představení poroty a za ni následně promluvil pan Pavel Janeček. Shrnul současné tendence české literatury a objasnil, proč do užšího výběru pěti knih poslal právě tu, která nakonec cenu získala. K tomu něco přidal i pan Jůzl, který se o vítězný text postaral redakčně, a pak se mohlo přistoupit k vyhlášení výsledků a odevzdání ceny.

A zvítězil pan Václav Holanec se svými Herci. Nejdřív se zdál být trochu v rozpacích, ale to snad mohlo být i rozmarnou náladou pana moderátora Hanáka, který nešetřil nikoho, sršel vtipem a vesele si utahoval. S vážnou tváří se tomu prostě přihlížet nedalo.

s knizkouPan Hanák předeslal, že teď udělá s vítězem krátký rozhovor a pak přečte úryvek. Pan autor souhlasil, že rozhovor musí být krátký – prý sám dobře ví, jak se na takovýchto akcích těšívá spíš už na ten raut a víno než na ceremonie, které jim předcházejí. Ale náš energický moderátor zase zapředl moc hezkou konverzaci a i kdyby byla trvala celou další hodinu, sotva by se někdo nudil.

Co zůstávalo na závěr? Jak řekl pan Hanák, jedna věc, milá i nemilá zároveň – oznámit odstoupení pana Ivana Binara. Není divu, že se mu zachtělo odpočinku – Literární ceně KK předsedal plných osm let. Nahradí ho Pavel Brycz, nositel Státní ceny za literaturu z roku 2004.

Oficiální program uzavřelo znovu trio String Ladies, a opět ve veselém duchu. A pak už jenom ten raut, kde se atmosféra uvolňovala dál… Velké díky patří všem, kteří se o to přičinili.

Po celém prostoru byly umístěny nadrozměrné makety knížek, vítězných titulů předchozích ročníků. Jak v úvodu poznamenal pan Hanák, brzy knížky vytlačí přítomnou „odbornou veřejnost“ a budou v převaze. My můžeme jen dodat, že v to pevně věříme!