Recenze

Lži, lži, všude samé lži…

Redakce (20.03.2013)
Lži, lži, všude samé lži… Lži, lži, všude samé lži…

Američanka Kate na naléhání manžela Dextera opustí svou práci a přijme roli domácí hospodyňky v jejich novém domově v Lucembursku. Po přestěhování do Evropy se snaží vést normální život, ale ten ji nudí. Bodejť by ne. Kate bývala tajnou agentkou CIA. Proti tomu každodenní rutina v roli manželky a matky dvou synů působí značně nezáživně. Hlídání dětí střídá cvičení, nákupy, povinné společenské akce a úklid domácnosti. Kate si už začíná zoufat – myslí, že se nudou zblázní. Všechno se ale změní poté, co se seznámí s jiným americkým párem.

Bill a Julie jsou na první pohled perfektní. Ona je krásná, bohatá a znuděná žena v domácnosti, on je úspěšný finančník oplývající neuvěřitelnou živočišnou přitažlivostí. Podniknou s nimi dvojité rande, které se protáhne do brzkých ranních hodin. Jenže v Kate se probudí staré instinkty tajné agentky.

Nejsou Bill a Julie dokonalí až příliš? Nebo to je jenom falešný alarm, který způsobila její dlouhodobá nečinnost?

Po delším pátrání, které Kate zavede i do Mnichova a Berlína, se ukáže, že americký pár je zapleten s FBI. To Kate zas tak nepřekvapí. Na přetvářku a lži cizích lidí je ze svého starého zaměstnání zvyklá. Dokonce přejde i fakt, že jsou zřejmě nasazeni na sledování jí samotné. Ale co když před ní skrývá tajemství i její manžel?

Ajťák Dexter vždy působil jako ztělesnění racionálního a klidného muže. Úplný opak spontánních a vášnivých mužů. Proto si jej taky Kate vzala. Ovšem pak jednoho dne uvidí, jak v parku cizímu muži předává jakýsi balíček. Potom se zase na jednom večírku kamsi vytratí s Julií. Kate Dextera několikrát přistihne při lži. Jejímu trénovanému oku neuniknou ani vyhýbavé odpovědi. Chce se dozvědět, co před ní její muž tají, ale jeho počítač je natolik zabezpečen, že by se do něj nedostala ani NASA. Jde o obyčejný románek, na který má muž v krizi středního věku nárok? Nebo je za Dexterovým podivným chováním něco víc?

Kate nezbývá nic jiného, než oprášit staré špionské instinkty a zkušenosti, a ponořit se do největšího případu jejího života. Do případu, který se týká jí samotné. Proto musí našlapovat velice opatrně, aby nepotrhala závoje lží, které kolem ní okolí napředlo. A sama musí začít splétat svůj vlastní plán…

spionKate potřebovala dostat Julii před sebe a neměla na to dost prostoru ani času. Začala pokulhávat. „Promiň,“ řekla, „shrnula se mi ponožka. Jdi napřed.“
Kate se sehnula, aby se vyhnula Juliinu pohledu, jímž Julia určitě říkala „Kecáš“. Jenže jestli o Katině minulosti věděl Bill, věděla o ní i Julia. A oba pravděpodobně věděli, kdo je Kyle, alespoň přibližně. A buď se chystali Kate konfrontovat teď, anebo vůbec.
Čekala, až ji donutí odkrýt karty. Tenhle úskok byl příliš průhledný. Opírala se o židli v prázdné jídelně, beze spěchu si rozepínala přezku na botě a vyčkávala, až se Julia pohne. A nakonec se přes veškeré její obavy pohnula.
Nevyřčené věci mezi ní a Dexterem už se jim vymkly. Neporozumění rostlo každým dnem, celé měsíce, roky, po celou dobu jejich vztahu. Jenže teď se ty lži a tajnosti hromadily rychleji, jejich nárůst byl exponenciální.

Jak tohle mohla neříct svému manželovi?
Na druhou stranu, jak by mu to mohla říct? Jak by mu vysvětlila svá podezření, své činy, své kontakty? Řekla by mu o Haydenovi v Mnichově a agentu-šoférovi v Berlíně a Kyleovi tady u stolu? U jednoho stolu s jejich dětmi? Jak by mu to všechno vysvětlila, aniž by přiznala, že je agentkou CIA? Aniž by otevřela tu bezednou plechovku s červy?
Byla lapena – vlastním přičiněním – pod tísnivým příkrovem ticha.