Akce

Made in Sweden: To nevymyslíš!

Redakce (05.11.2015)
Made in Sweden: To nevymyslíš! Made in Sweden: To nevymyslíš!

Je to příběh jako z románu. Když to posloucháte, nechce se vám věřit, že by se tohle skutečně mohlo někomu stát. A přece – pro Stefana Thunberga je tohle jeho život. Jeho rodina.

Vždycky tíhl spíš k umění. Když mu bratři oznámili, že se chystají vyloupit banku, nic nenamítal, ale ani se k nim nepřidal. Na kariéru spisovatele či filmového tvůrce tehdy ještě nepomýšlel, rozhodl se pro malířství.

Takže zatímco jeho bratři terorizovali svou zemi jako nejobávanější zločinecká skupina v dějinách Švédska, novináři i veřejností nazývaná Vojenský gang, Stefan maloval. A když si pak ve vězení odpykávali mnohaletý trest, Stefan objevoval svůj talent na poli scenáristiky.

A o několik desítek let později se rozhodl to všechno sepsat. Pochopitelně, docela se to nabízelo – přece jen, je to příběh jako z románu…

A protože beletrie nikdy nebyla jeho prvořadým zájmem, přizval si na pomoc Anderse Roslunda, zkušeného autora osmi napínavých thrillerů (dost možná ho už dávno znáte, česky vyšly tři knihy, které napsal ve spolupráci s Börgem Hellströmem, především jejich Box 21 si získal značný čtenářský ohlas).

Čtení jejich románu Made in Sweden je jedním slovem jízda. Ale poslouchat je – to je neméně mocný zážitek. Začátkem listopadu na tiskové konferenci v Praze potěšili přítomné krom jiného několika podrobnostmi, které se do knihy nedostaly (ale třeba se objeví v té další, jelikož na pokračování už se pracuje).

Stefan Thunberg řekl, že jako mladému muži mu aktivita jeho bratrů v jedné chvíli samozřejmě docela imponovala. Přijel domů ze školy a poslouchal jejich vyprávění, sledoval jejich oduševněný výraz a těla nabitá adrenalinem, a myslel si, že by to taky zkusil. Ale neudělal to, nepřipojil se k nim.

A docela rychle mu došlo, že to není legrace a že se kdykoli může cokoli stát. Policie byla na nebezpečnou skupinu ozbrojenců pořád lépe připravená a bylo jen otázkou času, kdy přijde první chyba a někdo se zraní, nebo rovnou zemře. Takže se od všeho distancoval a o dalších akcích nechtěl nic vědět.

Jenomže skutečnost ho doběhla.

Bylo to den před Vánocemi, přijel právě unavený z práce a zapnul televizi, když ve zprávách běžely aktuální informace o probíhajícím zásahu – Vojenský gang opět zaútočil, po krátkém pronásledování skončil jejich vůz v příkopu a dva pachatelé se nyní skrývají v jedné chatce v zalesněné oblasti. Jsou obklíčeni. V místě zuří sněhová bouře, situace je nepřehledná.

Stefanovi stačil zběžný popis, aby si uvědomil, že ti dva muži v chatce, to je jeho nejstarší bratr a jeho otec, o němž ani nevěděl, že se mezičasem k jejich zločineckým aktivitám připojil. Na tom teď nezáleželo.

„Připadalo mi úplně jasné, že to nepřežijí. Že můj bratr a můj otec té noci zemřou. Nebylo vůbec nic, co bych s tím mohl udělat.“

Ale osud si někdy vybírá nečekané chodníčky. „Ráno bylo překrásné, nikdy nebylo vánoční ráno tak dokonalé – sníh se třpytil na slunci, obloha byla jasně modrá…“ A denní tisk zoufalému Stefanovi prozradil, že příběh pokračuje...

Zvláštní náhodou právě v těch letech pracoval Anders Roslund pro švédskou televizi Channel 4 a dostal přidělený právě případ Vojenského gangu. Takže byl na všech místech činu těsně poté, co z něj zmizli pachatelé, viděl očité svědky a polekanou veřejnost, viděl všechny napáchané škody.

Asi není zapotřebí zdůrazňovat, že ke společnému psaní si Stefan nemohl najít lepšího parťáka.

Made in Sweden není severské krimi. Je to volná rekonstrukce případu, který svého času otřásl švédskou veřejností, je to thriller, ze kterého vám bude běhat mráz po zádech. Není se čemu divit, že práva ke zfilmování už jsou prodaná – společnost Dreamworks posunula tento projekt do zrychleného řízení, takže na film nebudeme čekat dlouho.

Zprávy o těchto neobvyklých autorech ještě neobvyklejšího příběhu se zjevně šíří rychle, jelikož na autogramiádu do Paláce knih se dostavila hezká řádka lidí – přestože kniha byla na pultech knihkupectví pouhý jeden den.

Pokud nevíte, do čeho se začíst, zkuste Made in Sweden. Než přijdou první ohlasy našich domácích recenzentů, tady nabízíme několik reakcí ze zahraničního tisku:

„…naprosto šílené, naprosto bezohledné a naprosto brilantní... Roslund a Thunberg napsali zatím nejlepší krimi tohoto roku...“ Nordjyske, Dánsko

„...opravdu přesvědčivé... Kniha je slibným začátek toho, co by mohlo být jednou z nejvíce fascinujících nových sérií...“  The Herald Scotland

„…s rychlým tempem, které charakterizuje detektivní romány, autoři vybudovali nad očekávání dobrý příběh ... Nosotros contra el mundo (Made in Sweden) je román založený na skutečnosti, ale i vzrušující příběh o rodině, bratrství, vině, vztahu mezi otcem a jeho dětmi, pocitu sounáležitosti a loajalitě...“ Culturamas, Španělsko

„Přesvědčivé převyprávění rodinné ságy. Ivan Duvnjac je příšerný otec, který učí své syny Lea, Felixe a Vincenta vyrábět Molotovovy koktejly. Pozvolný příběh je přerušovaný okamžiky náhlého násilí. Velmi čtivé.“ South China Morning Post

* * *