Oceněné knihy

Magnesia Litera - Ukradený domov

Redakce (13.08.2010)
Magnesia Litera - Ukradený domov Magnesia Litera - Ukradený domov

V sobotu 18. dubna 2009 získala kniha Jiřího Šimona Ukradený domov (Knižní klub 2008) Kanzelsberger cenu čtenářů v soutěži Magnesia Litera o nejlepší české knihy roku. Je to poprvé v historii soutěže, kdy cenu získal mediálně neznámý autor. V jeho vzpomínkách ožívá český venkov 40. a 50. let očima chlapce, včetně typického osudu rodiny "kulaka", které komunistický režim domov. Četné zajímavé detaily a humorné postřehy z tehdejšího všedního života tvoří spolu s fotografiemi z rodinného archivu působivý a věrohodný portrét doby, která se nám z paměti pomalu vytrácí. Autorem předmluvy ke knize je Arnošt Lustig.

Jiří Šimon, jaro 2008.
Doc. PhDr. Jiří Šimon, CSc., se narodil v roce 1936 na statku ve Veselé u Mnichova Hradiště. Odtud byla v únoru 1953 celá rodina násilně vystěhována do Heřmaniček u České Lípy. Svůj život zasvětil sportu. Závodil v atletice za oddíl Lokomotiva Česká Lípa. Vystudoval Fakultu tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy, obor tělesná výchova - biologie, kde mezi spolužačkami potkal svou budoucí ženu. Na téže fakultě pak učil čtyřicet dva let na katedře atletiky (1962-2000), v letech 1992-2000 byl jejím vedoucím. Mezi jeho studenty patřili olympijští medailisté a mistři světa Helena Fibingerová, Jarmila Kratochvílová, Imrich Bugár, Ludvík Daněk, Štěpánka Hilgertová a další. Vychoval několik republikových reprezentantů v hodu oštěpem, např. Zdeňka Adamce nebo Jaroslava Halvu.

Je autorem a spoluautorem řady publikací s atletickou tématikou. Osm let (1992-2000) bojoval společně s bratrem v restitučním soudu za vrácení majetku zkonfiskovaného komunisty. Do rodného statku se vrátil na podzim roku 2000, následující roky věnoval jeho renovaci. V listopadu 2008 vydal Knižní klub jeho vzpomínkovou knihu Ukradený domov, která se setkala s mimořádným čtenářským ohlasem. Autorovi bylo dopřáno radovat se z jejího úspěchu krátce – zemřel 9. prosince 2008.Připomenutí: Komunisté krutě kradli
Lidové noviny str. 10 Kultura, 20.4.2009
www.lidovky.cz


Jiří Šimon se spisovatelem Arnoštem Lustigem, jaro 2008.
Pokud někdo nemá důvěru v rozhodnutí odborných porot knižních cen Magnesia Litera, pak je zde ještě hlas lidu – Kanzelsberger cena čtenářů. Jejím letošním laureátem není kniha beletristická, ale dvacet let po listopadu 1989, kdy se novým premiérem stal bývalý člen KSČ, se zdá její vítězství symbolické. Vzpomínky Jiřího Šimona Ukradený domov mají totiž podtitul Jak se žilo na vesnici ve 40. a 50. letech. Vypráví tedy o válce a pak také o drastickém období 50. let. Rodině Jiřího Šimona byl tehdy v rámci „rozkulačování“ zabaven majetek a byla vystěhována z Veselé u Mnichova Hradiště. Po sametové revoluci potom rodina prodělala další anabázi při snaze získat statek zpět – v hlavní roli byli soudci z dob socialismu. Autorovo vyprávění zaznamenala jeho dcera Denisa Novotná. Vydání knihy se Jiří Šimon (1936–2008) dočkal, vítězství v Kanzelsberger ceně čtenářů už ale bohužel nikoliv.

Ukázky z knihy:

Jednoho dne začátkem února jsem přijel ze školy domů, na dvoře byli ozbrojení muži, zřejmě od Lidových milicí, a policie. Naši si směli pod jejich dohledem vzít při opuštění usedlosti nejnutnější věci osobní potřeby, několik slepic, kozu, nějakou další drůbež a psa, tehdy jsme měli Haryka. Oba rodiče, otec navíc těžce nemocný, byli velmi deprimováni. Naložili nás do malého skříňového náklaďáku s okénkem vzadu a odváželi nás do neznámé vesnice u České Lípy. Vzpomínám si, že když jsem se vzdaloval od rodného domu a díval se zadním okénkem, bylo mi nesmírně smutno, maminka plakala a otec i bratr byli zaraženi. Změnilo se tím všechno, změnila se životní perspektiva a vůbec jsme nevěděli, co bude dál.