Oceněné knihy

Magnesia Litera

Redakce (05.04.2012)
Magnesia Litera Magnesia Litera

Mezi oceněnými knihami roku 2012 je i kniha Marka Šindelky Zůstaňte s námi, vydaná nakladatelstvím Odeon. Vyhlašovatelem výročních knižních cen Magnesia Litera je občanské sdružení Litera. Ceny jsou udělovány každoročně, vždy na začátku druhého čtvrtletí roku za rok předcházející, ceny mohou být uděleny pouze těm knihám, které mají v tiráži jako datum prvního vydání uvedeno datum předcházejícího roku, resp. roku na který se vztahuje udílení cen Litera.

Nejdůležitějším úkolem výročních knižních cen Magnesia Litera je propagovat kvalitní literaturu a dobré knihy. A to bez omezení a bez ohledu na žánry: stejnou pozornost si zaslouží spisovatelé, básníci, překladatelé, nakladatelé i vědci a teoretici. Proto bylo ocenění rozvrženo do devíti kategorií, které se snaží obsáhnout veškerou domácí knižní produkci:

  • Litera za nakladatelský čin
  • Litera za překladovou knihu
  • Litera za populárně naučnou literaturu
  • Litera pro objev roku
  • Litera za poezii
  • Litera za prózu
  • Litera za dětskou knihu
  • Litera za přínos české literatuře
  • Hlavní cena Magnesia Litera za knihu roku

S tím účelem bylo založeno Občanské sdružení Litera, které ceny vyhlašuje a v němž spojily síly všechny významné české svazy a instituce, které mají co do činění s literaturou a knihami: Akademie věd ČR, České centrum PEN klubu, Obec překladatelů, Obec spisovatelů, Svaz českých nakladatelů a knihkupců, česká sekce IBBY a také Nadace Český literární fond.

2012

Michal Ajvaz - Lucemburská zahrada

- Hlavní cena Magnesia Litera za knihu roku

b
Román Lucemburská zahrada začíná v první den prázdnin, kdy Paul, učitel na pařížském lyceu, sedí v bytě v rue Vaugirard, kde žije se svou ženou, u počítače a začíná se připravovat na podzimní vyučování. Je zvyklý psát deseti prsty a při hledání odkazu na internetu se mu stane, že z nepozornosti položí prsty pravé ruky na klávesnici o jednu klávesu doleva. Z tohoto nepatrného chybného pohybu se rozvine celá řada událostí a Paul prožije nejšťastnější a nejstrašnější okamžiky svého života.

Michal Ajvaz
se narodil roku 1949 v Praze, je český básník, překladatel a spisovatel, představitel magického realizmu, současné literární fantastiky. Vystudovalčeštinu a estetiku na Filozofické fakultě UK.


nMarek Šindelka - Zůstaňte s námi

- Cena za prózu

Soubor osmi povídek a novel známého českého spisovatele, nositele Ceny Jiřího Ortena. Z titulní novely, zarámované oblíbeným sloganem televizního zpravodajství, ční osamělost ve dvou, kdy už si partneři nemají co říci, ale ústa se jim dosud pohybují. Skvěle napsané texty o lásce, sexu, zklamání, bezradnosti.

Spisovatel Marek Šindelka se narodil roku 1984 v Poličce. Studoval kulturologii na Filozofické fakultě UK v Praze. Za básnickou prvotinu Strychnin a jiné básně (Paseka, 2005) mu byla udělena Cena Jiřího Ortena.


Pokud jste neměli možnost sledovat slavnostní večer v přímém přenosu, záznam můžete shlédnout ZDE.