Recenze

Marťan ze Země

Redakce (02.12.2014)
Marťan ze Země Marťan ze Země

„Jsem v hajzlu.“

Takto nevybíravě komentuje astronaut Mark Watney svůj malý problém.

Během písečné bouře uvízl na Marsu bez možnosti spojit se se Zemí a jídlo a voda mu při vší snaze vydrží maximálně rok.

No, vlastně je to docela velký problém. Další výprava na Mars se totiž plánuje až za čtyři roky. Do té doby z něj zůstane jenom vyzáblá kostra. Mark zemře na rudé planetě hladem, sám, miliony kilometrů od všech svých blízkých, miliony kilometrů daleko od nebližší živé duše.

Byl jedním z prvních lidí, kteří kdy vstoupili na povrch Marsu, teď se má Mark stát prvním člověkem, kdo na rudé planetě zemře.

Jeho jedinou společnost mu dělají detektivky Agathy Christie a sbírka příšerné disko hudby ze sedmdesátých let, které zde nechali ostatní členové jeho posádky.

Disko. Proboha, Lewisová.

Proto to sprosté slovo.

Všechno to přitom začalo tak nadějně. Šest nejlepších astronautů z USA a Evropy mělo během mise Ares 3, ambiciózní a nesmírně drahé vesmírné cesty, získat co nejvíc vzorků a informací o Marsu.

Jenže už po šesti dnech se všechno podělalo. Písečná bouře strhla anténu z pojízdného vozítka a zasáhla Marka do boku. Prudký vítr spolu s nízkou gravitací jej zanesly mimo dosah jeho kolegů. Markův skafandr se navíc poškodil, takže přestal vysílat jeho životní funkce. A aby ostatní přežili, nařídila velitelka okamžitý návrat k Zemi.

A tak se Mark Watney stal Marťanem. Marťanem ze Země. A jako každý pozemšťan, i on má vůli přežít. Nezbývá mu než se spolehnout na své vědecké a technické schopnosti a doufat,  že jeho volání o pomoc někdo zachytí...

Dávky potravin hned snížím. Už takhle jsou skromné, ale zřejmě můžu přežít na třech čtvrtinách denního přídělu. Místo tří set dnů bych tak získal čtyři sta. Při prohlídce ošetřovny jsem objevil velké balení vitaminů. Multivitaminy mi vydrží roky. Tím odpadají potíže s výživou (i když pokud mi dojde jídlo, zemřu hladem, bez ohledu na to, kolik vitaminů budu polykat).

Na ošetřovně jsem našel morfin pro nouzové případy. A je ho tam dost na smrtelnou dávku. Nehodlám pomalu vyhladovět, to vám povídám. Kdyby na to došlo, zvolím jednodušší konec.

Každý účastník mise měl dvě specializace. Já jsem botanik a strojní inženýr; v podstatě opravář, který si hraje s rostlinkami. Strojařina by mi mohla zachránit život, kdyby se něco porouchalo.