Martin Holzknecht: Obrázky z moderních československých dějin

Martin Holzknecht, Knižní klub (26.10.2016)
Martin Holzknecht: Obrázky z moderních československých dějin Martin Holzknecht: Obrázky z moderních československých dějin

Pokud bych měl knihu Obrázky z moderních československých dějin popsat jedním slovem, bylo by to zatraceně těžké. Skvělé? Úžasné? Vtipné? Smutné? Poučné? Zábavné? Všechna tato přídavná jména o ní totiž platí. Naštěstí jsem dostal prostor pro celou recenzi.


Už když jsem si knihu zkusmo prolistoval v knihkupectví, nadchlo mě, jak je pestrobarevná. Na každé stránce máte hromadu barevných políček, které vyprávějí českou historii od roku 1945 do roku 1989. Kniha začíná horkým létem 1945, kdy se Edvard Beneš vrací z londýnského exilu do Prahy a lidé ho nadšeně vítají. Ještě netuší, že za pár let bude Beneš hrát roli ne tolik veselou při komunistickém převratu.

Kniha jde chronologicky s výjimkami kapitol, které se věnují některé z osobností – například Heyrovský, Havel, Jiří Suchý, bratři Mašínové… V těchto případech ale návrat do dětství těchto postav nepůsobí zmatek, spíš jako by autoři přiložili chybějící dílek do skládačky.

Styl Obrázků z moderních československých dějin je svižný, má tempo – ostatně, komiksová okénka spisovateli Jiřímu Černému ani ilustrátorovi Lukáši Fibrichovi nedávají mnoho prostoru pro zdlouhavé vyprávění. Komiks je z principu médium zestručňující a zjednodušující.

Obdivuji, že navzdory omezenému prostoru autoři dokázali dějiny druhé poloviny 20. století odvyprávět zajímavě, čtivě a nenudit. Spoustu místa zabírají různé historické „špeky“ a i ten, kdo si myslí, že naši historii zná dobře, dost možná bude na několika místech překvapen, protože se dozví něco nového.

Doprovodný text je v tomhle ohledu úžasný. A pochvalu si zaslouží i ilustrace Lukáše Fibricha, které jsou ostré, výrazné a neuvěřitelně detailní. Z tváře okamžitě poznáte, kdo to je. A to vůbec nemluvím o detailech jako auta, účesy nebo móda.

Četl jsem, že kvůli práci na této knize přes dva roky studoval dobové prameny. Na knize to je vidět.

Obrázky z moderních československých dějin se nabízejí jako učebnice do hodin dějepisu, ale možná ještě větší službu odvedou v jednotlivých domácnostech. Pokud si ji koupí dospělí, z ilustrací na ně dýchne dobová atmosféra a začtou se raz dva. Malůvky a ilustrace by mohly zaujmout i děti a studenty, které historie obvykle dvakrát nebere.

Obrovský palec nahoru, tahle kniha tady chyběla.

Převzato z Knižního klubu

Autor recenze: Martin Holzknecht