Rozhovory

MARY LOUISE KELLYOVÁ: SPISOVATELKA, KTERÁ VYHLEDÁVÁ NEBEZPEČÍ

Redakce (01.08.2016)
MARY LOUISE KELLYOVÁ: SPISOVATELKA, KTERÁ VYHLEDÁVÁ NEBEZPEČÍ MARY LOUISE KELLYOVÁ: SPISOVATELKA, KTERÁ VYHLEDÁVÁ NEBEZPEČÍ

Mary Louise Kellyová strávila přes dvě dekády cestováním po světě a natáčením reportáží. Coby novinářka pro americké rádio NPR a britskou stanici BBC byla v Perském zálivu i v zapadlých barech v irském Belfastu. Byla v Bruselu v den, kdy tam došlo k teroristickému útoku a Paříž zná jako svoje boty. Psala o terorismu i o jaderných zbraních, věnovala se ale i lokálnímu útulku pro zvířata, když pracovala v georgijském deníku The Atlanta Journal-Constitution. Její bestsellerový román Kulka právě vychází v češtině. Příběh samotné autorky by taky vydal na pořádně dobrodružnou knihu!

„Už jako malá jsem si v naší ulici vydobyla pověst neodbytné reportérky,“ směje se sympatická Mary Louise Kellyová. „Založila jsem časopis, do kterého jsem dělala rozhovory se sousedy, profily nových sousedů a každý měsíc jsem vybrala nejhezčí zahrádku. Moje máma musela do každého čísla dodat recept a můj táta časopis tisknout,“ vzpomíná dnes renomovaná novinářka a spisovatelka na své začátky v branži. „Číslo stálo 25 centů a vydržela jsem každého obtěžovat tak dlouho, že čtenáři byla skutečně celá ulice.“

Mary Louise Kellyová se skutečně vydala po kariérní dráze novinářky. Nebylo to ale jednoduché. „Byla jsem zrovna v Bagdádu, kde jsem pro NPR dělala nějakou reportáž, když mi zavolala učitelka ze školy, kam chodil můj nejmladší syn. Řekla mi, že je opravdu hodně nemocný a že volají doktora. Okamžitě jsem nasedla na letadlo zpátky do Washingtonu, protože jsem si uvědomila, že je pro mě prioritou moje rodina a rozhodla jsem se vybudovat si kariéru blíž domovu,“ popisuje, jak se z válečné reportérky stala spisovatelkou.

Kulku psala 16 měsíců – od první věty po odevzdání první verze rukopisu. „Miluju psaní, a jakmile se do něj pustím, dokážu nad ním strávit celé hodiny, ale je pro mě hodně těžké se dokopat začít. Kdykoliv manžel přijde z práce domů a uvidí pečlivě uklizený celý dům a na stole večeři o pěti chodech, jenom se na mě podívá a zeptá se: ‚Dneska jsi toho moc nenapsala, co?‘“ popisuje Kellyová svůj tvůrčí proces.

V Kulce využila cit pro psaní přímé řeči, který se naučila během své práce v médiích, naplno zužitkovala i zkušenosti z dospívání s bratrem. Když kniha vyšla, stala se jednou z nejprodávanějších knih ve Spojených státech. Letos kromě Česka vychází i v mnoha dalších zemích Evropy.

Jaké má teď autorka plány? „Doufám, že se mi podaří dát dohromady další knihu, ale mezitím se chci vrátit k novinařině. Zjistila jsem, že mi chybí práce v týmu, adrenalin, uzávěrky a čmuchání po nových příbězích. Novinařina se člověku snadno dostane pod kůži,“ říká Mary Louise Kellyová.

Radek Blažek