Čtenářské recenze

Michael Cunningham – Za soumraku

Redakce (17.11.2011)

Kdybych měla jednou větou shrnout, o čem je kniha Za soumraku, řekla bych, že je to jakási sonda do nitra muže ve středních letech. Alespoň na mě tato kniha zapůsobila právě tímto způsobem.

Přestože příběh je nám podáván z pohledu vypravěče, který popisuje pocity všech zúčastněných, mě osobně se nejvíce popisovaným zdá postava Petera.

Peter je majitelem galerie a po pracovní stránce se právě ocitl na jakési křižovatce. V blízkých dnech se bude rozhodovat, zda zůstane průměrným galeristou, nebo zda pokročí na vyšší příčku mezi elitu.

Jeho žena Rebecca je editorkou časopisu a i ona právě prožívá v práci zvláštní období, kdy neví, jaký postoj k časopisu zaujme jeho nový majitel.

Spolu mají dospělou dceru Beu, která poněkud zklamala či nenaplnila jejich očekávání. Žije na druhém konci kontinentu, živí se jako barmanka. Není ani krásná, ani vzdělaná a její vztah k Peterovi je poněkud odtažitý.

Do života Petera a Rebeky vstoupí Rebečin bratr Ethan zvaný Omyl. Ethan se narodil v době, kdy jeho tři sestry byly již téměř dospělé. Je to benjamínek, který ujíždí na drogách a motá se světem aniž by věděl, co chce v životě dělat. V tuto chvíli chce nějaký čas zkusit žít u Petera a Rebeky v New Yorku a zkusit dělat „něco kolem umění“.

Problém v jejich soužití nastává ve chvíli, kdy má Peter pocit, že se do Ethana zamiloval. Zamiloval se do Ethana nebo do vzpomínky na svou ženu, která před dvaceti lety vypadala velmi podobně, jako Ethan nyní? Zamiloval se do krásy, mládí, bezstarostnosti…

Za časných ranních procházek, ve chvíli, kdy se rozednívá, bloumá Peter ulicemi Manhattanu a rozjímá, co dál se svým životem. Je opravdu gay? Co bude s jeho dcerou? S manželkou, jestli ji opustí? S galerií? Mohl by opravdu žít s Ethanem?

Současný americký spisovatel Michael Cunningham (*1952)  nás ve svém posledním románu nazvaném Za soumraku nechává přemýšlet nad smyslem života, krásou i smrtí.

Autorkou recenze je Lenka Mynaříková