Čtenářské recenze

Milada Motlová, Vlasta Baránková - Český špalíček

Redakce (17.11.2011)
Milada Motlová, Vlasta Baránková - Český špalíček Milada Motlová, Vlasta Baránková - Český špalíček

Nevíte, jakou vybrat knihu pohádek pro své ratolesti? V knihkupectvích je plno pohádkových knih mezi kterými vás právě Český špalíček pohádek, říkadel, hádanek, přísloví a písniček určitě zaujme.

Český špalíček obsahuje řadu pohádek, říkadel, básniček, písniček, rozpočitadel, jazykolamů, hádanek… Vše je navíc krásně rozděleno do několika oddílů, které jsou odstupňovány podle věku dětských posluchačů či čtenářů.

První část Povídám, povídám pohádku je určena těm nejmenším. Najdete zde klasické pohádky jako např. O veliké řepě, Vařila myšička kašičku, O kohoutkovi a slepičce, Koblížek na vandru, Červená Karkulka, O Budulínkovi, O Palečkovi… a písničky Běží liška k táboru, Komáři se ženili, Pásla ovečky, Kočka leze dírou…

V další části s názvem Chytrost nejsou žádné čáry jsou pohádky už pro trošku větší děti. Mezi nimi např. Ubrousku, prostři se, Chytrá horákyně, Čert a Káča, O hloupém Honzovi, O dvanácti měsíčkách a další.

I v dalších oddílech knihy (Byl jednou jeden král, Za sedmero horami, Bylo nebylo) najdete spoustu krásných pohádek pro děti předškolního i školního věku: Sůl nad zlato, O popelce, Princ Bajaja, Zlatovláska, Mahulena, krásná panna, O princezně se zlatou hvězdou na čele, Pták Ohnivák a liška Ryška, O Krakonošovi, O Ječmínkovi, O vodníkovi…

Následuje kapitola Hádej, hádej hadači obsahující, jak již název napovídá, hádanky, pak Vandrovali hudci, krátká kapitola s písničkami a básničkami a nakonec nechybí ani kapitola Přišli jsme k vám na koledu, která obsahuje vánoční i velikonoční koledy.

Knihu uzavírá část s příslovími a pořekadly s názvem Prorokovali proroci.

Milada Motlová sestavila Český špalíček opravdu povedeně. Některé pohádky lehce upravila – převyprávěla tak, aby byly pro dnešní děti čtivější a někdy i méně kruté. Ilustracemi knihu opravdu bohatě doplnila Vlasta Baránková. Její obrázky jsou pro děti srozumitelné a líbivé.

Pokud váháte, jakou knihu mezi pohádkovou nabídkou v knihkupectvích vybrat, zkuste právě Český špalíček!

Autorkou recenze je Lenka Mynaříková