Čtenářské recenze

Milovat až za hrob

Redakce (02.02.2015)

City každého z nás jsou naprosto jedinečné a vcelku neopakovatelné. Neradi zažíváme úzkost, strach, bolest a žal, neboť ztráty těch nejbližších jsou pro nás pomalu nezvladatelné. Čas jakoby se v té době naprosto zastavil, asi abychom byli mučeni více, než si zasloužíme. To ty chvíle nejkrásnější, plné štěstí, radosti a lásky, naopak utíkají mnohem rychleji. Nebo ne?

Nina přichází o svého otce při autonehodě, ale brzy zjišťuje, že to tak „nevinné“ určitě nebylo. Předtím ho ještě stačil někdo postřelit, neboť se jim nepodařilo získat tajnou složku o zkorumpovanosti policie a další lidí v přístavním městě Providence na Rhode Islandu. Prostřednictvím toho se dostává Nina do nebezpečí, protože má být klíčem k tomu všemu.

Naštěstí celá její rodina už je dávno hlídána a ochraňována jinou rodinou, a to dokonce z nadpozemských výšin. Jared Ryel je míšencem člověka a padlého anděla a jako zbytek jeho rodiny je vycvičen k ochraně Talehů, tedy lidských svěřenců. Jenže Jared nechal převládnout své nitro a do Niny se zamiloval a ona do něj. Jenže mohou dát opravdu všanc životy jejich rodin?

Přes nelibost Jaredovy sestry Clare, Ninyiny matky, ale i kamaráda Ryana, jež by rád nebyl jen kamarádem, ale naopak jejím přítelem; se snaží prožívat ten cit, který v sobě tak dusili. Přichází však nepřítel v podobě démonského Shaxe, který se snaží Ninu unést. Bude jim přáno?

*

„Chyběl jsi mi,“ šeptla jsem.
Při mých slovech se mu zkřivila tvář. „Mohl jsem se zbláznit. Když jsi našla ten mikrofon, Claire mě musela krotit. Jedna věc je vědět, že trpíš, a druhá, že za to můžu já.“
Slabě jsem se pousmála. „Budeš muset ten mikrofon schovat na lepším místě. Našla jsem ho raz dva. Vyzrála jsem na tebe. Dvakrát.
„Vyzrála? Nemáš ani dost rozumu, aby ses schovala před deštěm.“
„Ale mám dost rozumu na to, abych věděla, že bychom se neměli odloučit.“
Jared zmučeně přivřel oči.
Naklonila jsem se, přitáhla si jeho obličej blíž a políbila ho na tvář. Když si mě k sobě přitáhl, stékala po nás voda a můj lehký polibek způsobil, že jeho modré oči vzplály touhou. Líbal mě, jako kdybych byla vzduch, bez kterého přežíval pět dní. Nijak jsme se nekrotili, odloučení nám způsobilo taková muka, že to bylo patrné v každém našem pohybu. Přestali jsme se líbat a on mě přitiskl k vykachlíčkované stěně koupelny. Svírala jsem jeho košili na zádech a přitahovala si ho k sobě, ale pořád jsem nebyla dostatečně blízko. Jared držel můj obličej v dlaních a vychutnával si moje ústa.

*

Spisovatelka Jamie McGuire umí dokonale vykreslit city hlavních hrdinů, jejich zamilovanost, odtažitost i strach ze ztráty toho druhého. Škoda jen, že u ostatní vedlejších postav tento psychologický progres chybí, taková Claire by si to jistě zasloužila. Příběh si zajisté taky zaslouží pozornost a osobně jsem zvědav, co si na své postavy ale i na nás vymyslí v pokračování, jež vyjde v březnu letošního roku v YOLI.

Autor recenze: Josef Němec

* * * * *