Aktuality

Napsal Jurský park a vyděsí i posmrtně

Redakce (30.09.2013)
Napsal Jurský park a vyděsí i posmrtně Napsal Jurský park a vyděsí i posmrtně

Spisovatel Michael Crichton napsal v roce 2008 zárodek thrilleru Mikro. Příběh, který dokončil Richard Preston, nyní vychází česky. Sedm vědců v něm bádá uprostřed pralesa, proti nim stojí biologická hrozba.

Etnobotanik, arachnoložka, odborník na jedy či biochemička, která je machr přes rostlinné hormony. To jsou jen někteří hrdinové románu Mikro. Jeho náčrt zůstal v počítači Michaela Crichtona, když slavný autor Jurského parku a thrilleru Kmen Andromeda před pěti lety zemřel.

Na přání Crichtonových dědiců ho dopsal vizionář a autor beletrie i vědecké publicistiky Richard Preston. Česky právě vychází v nakladatelství Knižní klub.

Ohlasy na knihu byly v anglicky mluvících zemích smíšené: našli se čtenáři, kteří v ní příliš cítili vliv Prestona. Na druhou stranu je jejím tématem výzkum mikroorganismů v tajné laboratoři v džungli na Havaji, což je víc než crichtonovské. Hrdinové nejsou žádní superlidé, tým sedmi doktorandů, z nichž každý vyniká ve svém úzce profilovaném oboru, se musí spojit proti psychopatickému nepříteli. „Podobně jako byla v Jurském parku základem chytrá genetická hříčka, je v Mikru jádrem románu biologická hrozba, živá příroda se tu stává hororovým hřištěm,“ napsal o knize spisovatel a jeskyňář James Rollins.

Román začíná slibně – v uzavřené místnosti v Honolulu jsou nalezeni tři mrtví muži, chybí motiv i smrtící zbraň. Všichni tři mají na sobě tenoučké řezy, z nichž vykrváceli, ale nikdo nedokáže říct, co rány způsobilo. Sedm postgraduálních studentů biologie, kteří vstupují do služeb mikrobiologické firmy sídlící nedaleko, netuší, s jakým nebezpečím si zahrávají.

Crichton si mimo jiné do poznámek zapsal: „Dnešní školáci nedokážou poznat běžné druhy rostlin a hmyzu, které se vyskytují v přírodě, ačkoli předchozí generace je bez potíží rozeznávaly.“ Podle něj jsme zvyklí řídit i to, čemu nerozumíme, což může mít v ekosystému nedozírné následky.

Mikro není jediná kniha, která se objevila v Crichtonově pozůstalosti. Už v březnu 2011 vyšla česky Pirátská odysea. Tu však autor napsal celou sám a nebylo nutné hledat někoho, kdo by ji dopracoval.


Michael Crichton


Spisovatel, režisér a producent původně vystudoval medicínu, dodnes se prodalo přes 200 milionů výtisků jeho knih celkem ve 38 jazycích. Jako první a zatím jediný člověk stál v roce 1993 za nejprodávanější knihou, nejnavštěvovanějším filmem a nejsledovanějším seriálem: jde o Jurský park. Na jeho počest vědci dokonce pojmenovali druh ještěra. Crichton ještě napsal sci-fithrillery Kmen Andromeda, Koule či Říše strachu.


30.9.2013  Mladá fronta DNES