Mall doporučuje

Náš tým doporučuje - 5. díl

Tým Mall.cz (07.02.2018)
Mall.cz Mall.cz

Na Buxu pro nás nejsou knížky jen prací, ale také zábavou, hobby a posláním. Není proto divu, že čteme rádi a dost. A co máme rozečtené právě teď? Tentokrát jsme zaostřili na sci-fi. Zatímco Lenka se vrhla na klasiku, která nerezaví, Iva si vzala na paškál aktuální postapo trhák!

 

IVA PIKOLONOVÁ, BUXMAKER, SPECIALISTA DIGITÁLNÍHO ZBOŽÍ

Blackout – Marc Elsberg

Představte si totální výpadek proudu. Vypadnou semafory, topení, osvětlení. Není voda, léky, ani benzín. Poruchu hlásí elektrárny i nemocnice (i když mají záložní generátory, nikdo neví, jak dlouho krize potrvá). Nejde splachovat WC, v supermarketech bez sítě nejdou pokladny, mrazáky nechladí – čili tuny jídla už nejsou k použití… A to je teprve začátek, brzy dojde k fatálním útokům na informační systémy různých států Evropy. Válka? Terorismus? Organizovaný zločin? Od každého něco? Ještě ničivěji ale působí psychologický efekt…

Blackout je fikce, ač místy dost znepokojující. Popsané události představují jen jeden z možných scénářů, ale přesto jsem si při čtení uvědomila, jak moc jsme závislí na energiích, jak naše civilizace balancuje na tenkém ledě. Po všech popsaných hrůzách musím ale vyzdvihnout, že Elsberg nám vlastně ukazuje, jak dobře se máme. Upozorňuje na problémy, o kterých se roky vědělo, ale odpovědní vždy jen mávli rukou a považovali je za blábolení apokalyptických proroků. Nikdo si přece nepřeje zažít peklo na zemi, kdy většina má práci jen s holým přežitím. Takže otázka bezpečnosti je nasnadě: opravdu by byly systémy i v reálném světě tak snadno zranitelné?

Thriller o kolapsu evropských dodávek elektrické energie hledejte na Mall.cz

 

LENKA KALINOVÁ, ADMINISTRÁTORKA E-SHOPU

Ilustrovaný muž - Ray Bradbury

Bradburyho jsem četla už na střední škole a jeho povídková Marťanská kronika nechybí v mé knihovně. Za mě je to autor skvělé science fiction. Nyní jsem sáhla po další jeho povídkové knize, nazvané Ilustrovaný muž.

Setkávají se zde dva muži a dají se do řeči. Jeden z nich je celý potetovaný, na jeho těle je celkem 18 tetování, která postupně ožívají. Co tetování, to povídka, každá na jiné téma a v různorodém prostředí. Jednou jste na Marsu, jindy ve vesmíru nebo na Zemi. Každá povídka upozorňuje na jiný společenský problém, např. rasismus, radikalismus, pomstu nebo vývoj technologie. Každá v sobě nese nějaké poselství.

Povídky Město a Marionety za mě hodnotím mezi ty top. Povídka Město je o pomstě, kdy město čeká 20 tisíc let na přílet správné rakety, ve které budou lidé. Ti kdysi na obyvatele města přinesli zkázu - onemocnění, které způsobilo smrtící epidemii. Skvěle popsané je, jak si město pohrává s posádkou, až je nakonec všechny dostane a následně se chystá zničit Zemi. Povídka Marionety je o vývoji technologie. Dva muži diskutují o svém manželství, až jeden přizná, že má vlastně za sebe náhradníka; marionetu, kopii sebe samého. Manželka přece nepozná, že to není on. Ovšem netuší, že marioneta přestane poslouchat a chce nahradit jeho místo. Jak jinak to může skončit pro muže, než špatně. Při představě, že by opravdu něco z toho mohla být blízká budoucnost, z toho člověku není úplně nejlíp.

Bradburyho nadpřirozený fantastický svět versus realita si mě opět získal. Povídky jsou jednoduše psané a velice dobře se čtou. Všechny se mi líbily a můžu knihu určitě doporučit i těm, co nemají se science fiction žádné zkušenosti.

Knihy Raye Bradburyho - mistra žánru sci-fi - máme na našem e-shopu.