Mall doporučuje

Náš tým doporučuje - 6. díl

Tým Mall.cz (06.03.2018)
Mall.cz Mall.cz

Nevyznáte se v záplavě knížek, nemáte co číst? Snadná pomoc, tým Buxu Vám rád podá pomocnou ruku. Tentokrát si představíme dva starší, ale opravdu kvalitní tituly - Rok kohouta, sondu do života pěstounské rodiny od Terezy Boučkové, a historický román z temného středověku, nazvaný Poslední království.

 

LENKA KALINOVÁ, ADMINISTRÁTORKA E-SHOPU

Rok kohouta – Tereza Boučková 

Jedná se o autobiografický příběh samotné autorky Terezy Boučkové. Když jsem knihu četla, byla jsem ráda za svoje malinkaté starosti a Tereza má můj obdiv, jak se ke všemu snažila postavit. I když byly dny, kdy byla opravdu na dně a nevěděla, jak dál, sebrala v sobě sílu a zkusila věřit, že to bude lepší. Adoptovat si dvě děti romského původu určitě chtělo velkou odvahu. Autorka popisuje každodenní problémy se syny, alkohol, drogy, krádeže, záškoláctví, výchovný ústav, soudy atd.

Je tam také srovnání s jejich přáteli, kteří také adoptovali romské dítě a mají totožné problémy. S manželem museli zažít hodně bolesti. Z příběhu jde cítit obrovská bezmoc, beznaděj, zoufalství, přitom Tereza chtěla jen lásku, pohlazení a šťastnou rodinu. Pokud si myslíte, že nemůže být hůř - čtěte!

Knihy od Terezy Boučkové nalezente na našem e-shopu.

 

ALEŠ PROCHÁZKA, BUXMAKER, VEDOUCÍ OBCHODU

Poslední království - Bernard Cornwell

Od Bernarda Cornwella jsem četl asi pětadvacet knih (v podstatě kompletní sérii o vojínu Sharpovi), říkal jsem si tedy, že už mě nemůže ničím překvapit. Chyba lávky! Poslední království je první knihou desetidílné ságy z nejtemnějších chvil temného středověku (alespoň tedy pro Anglii) a pořádně zatřáslo mým vnímáním dějin. Středověk rozhodně nebyl žádná legrace - i když odhlédneme od nevolnictví, moru, spanilých jízd, zbojníků a práva první noci, pořád tady ještě jsou Vikingové. Ti se v devátém a desátém století stali doslova metlou Evropy a kdyby nebylo anglického krále Alfreda, pravděpodobně by se jim podařilo ovládnout celou Anglii. 

Příběh vypráví mladý šlechtic Uhtred - ač je anglosaského původu, v mládí jej zajali a vychovali Vikingové. Když ale jeho adoptivní otec, dánský hrabě Ragnar, podlehne vnitřním rozbrojům, přechází Uhtred zpět na stranu Angličanů a stává se Alfredovým družiníkem. Musím říci, že Uhtred je daleko zábavnějším hrdinou než byl svého času Sharpe. Cornwell výborně zvládl zpracování středověké mentality, Uhtred je nevycválaný, krutý spratek a zdá se, že zosobňuje nejlepší vlastnosti, které jen urozený mladík v této neutěšené době může mít. Život nemá valnou hodnotu a v Uhtredovi se, stejně jako v Anglii, sváří křesťanský asketismus a vikingské poživačné pohanství (i když konkrétně pro Uhtreda se jedná o jasnou volbu). Poslední království jsem si užil jako už dlouho žádnou knihu od Cornwella a rozhodně nebude posledním z Uhtredových kronik, kterou zdolám.

Bohatou tvorbu Bernarda Cornwella máme na našem e-shopu.