Mall doporučuje

Náš tým doporučuje - 7. díl

Tým Bux.cz (22.03.2018)
Mall.cz Mall.cz

V naší pravidelné rubrice přinášíme další tipy na čtení od našich kolegů. I když všichni čteme rádi a hodně, vkus máme rozmanitý a v tomto díle to platí dvojnásob. Tentokrát se Iva začetla do románu z krušných časů nazvaného Nebe, na němž nesvítily hvězdy, a Lenka si vzala na paškál Analfabetku, která uměla počítat, moderní verzi Forresta Gumpa od Jonase Jonassona.

 

IVA PIKOLONOVÁ, BUXMAKER, SPECIALISTA DIGITÁLNÍHO ZBOŽÍ

Nebe, na němž nesvítily hvězdyRainer M. Schröder

Alija bet (tajná či ilegální imigrace Židů do britské Palestiny v letech 1934 - 1948), to je hodně třaskavé téma i pro dnešní dny. Vrátili se z koncentračních táborů, ale přesto neměli vyhráno. Nikdo je nechtěl, nikam nepatřili. Svoboda jim po pár týdnech zhořkla, stala se přítěží. Jejich démoni s nimi ale byli stále, pronásledovali je téměř každou noc. Není divu, že upínali svoji naději k novým zítřkům. Dva tisíce let vyhánění do nejzazších končin světa podněcovalo jejich touhu po návratu „domů“ stále víc a víc.

Palestina pro ně byla nejistým příslibem do budoucna. Zapomenout a začít znovu? V určitých chvílích je zapomnění dobrodiním, něco jako záchranná brzda, za kterou psychika zatáhne, aby člověk nepřišel o rozum a mohl žít dál. Ne všem se to ale podařilo. Sledujeme osudy Leah, Janneka, Sophie a dalších postav, do kterých autor R. M. Schröder promítal doložitelné skutečné události. O to zajímavější pro mne celá kniha byla. Nebudu si radši ani představovat, jaký mlýnský kámen s sebou každý z hrdinů té doby (ať už jde o fiktivní nebo historické osoby) táhnul na krku. Za mne právem vydáno v edici Světový bestseller. Přes všechny popisované kruťárny a zlo dávám pět hvězdiček - a smekám.

Výjimečný historický román z poválečné Palestiny (i když v případě tohoto regionu je slovo "poválečný" poměrně relativním pojmem) naleznete na našem e-shopu.

 

LENKA KALINOVÁ, ADMINISTRÁTORKA E-SHOPU

Analfabetka, která uměla počítat - Jonas Jonasson

Pokud jste už měli tu čest číst něco od Jonase Jonassona, připravte se na další skvělý, absurdní a vtipný kousek. Tentokrát ho vypráví černošská dívka Nombeko a jedno (papírově) neexistující mužské dvojče. Nombeko se narodila v jihoafrickém Sowetu, kde pracovala jako vynašečka latrín. Nesmíří se se svým osudem a rozhodne se černošské ghetto opustit. Na cestě ji potká spousta neskutečných náhod i nehod, které odstartuje srážka s opilým inženýrem. U toho bude pracovat spoustu let, pomůže mu pokoutně sestavit šest atomových bomb (a jistým nedopatřením i sedmou, o které nikdo neví) a nakonec se dohodne s izraelskou tajnou službou na svém útěku do Švédska, kdy jim za pomoc nabídne právě zmíněnou „neexistující“ atomovou bombu.

Po příjezdu do Švédska bohužel zjistí, že atomová bomba ji doprovází až sem místo zavazadel. V dané situaci potká právě jedno ze švédských dvojčat, do kterého se časem zamiluje. Společně hledají řešení, jak se bomby co nejlépe zbavit. Dva hrdiny bude doprovázet šílený bratr dvojčete, který chce sesadit švédského krále, a jeho anarchistická přítelkyně. Nombeko se díky své inteligenci dostane až do mezinárodní politiky a všechny problémy nakonec vyřeší s nadhledem. Autor opět dokázal vykouzlit neuvěřitelné situace, nechybí humor, absurdita, ironie a sarkasmus. Všechny postavy mě svým způsobem bavily a skvěle dokreslovaly příběh. Styl autora mám ráda a těším se na další jeho kousek. Určitě bude plný dalších šíleností.

Knihy od nestora ujetého severského humoru Jonase Jonassona naleznete na našem e-shopu.