Mall doporučuje

Náš tým doporučuje - 8. díl

Tým Mall.cz (10.04.2018)
Mall.cz Mall.cz

V dalším díle naší pravidelné rubriky doporučujeme dva prověřené tituly, které by snad ani nemohly být odlišnější. Zatímco Lence učarovaly Žítkovské bohyně, Aleše zaujala komiksová lahůdka - Strážci od Alana Moorea (pozor, nezaměňovat s českým komiksem Strážci, který v sedmdesátých letech vycházel v časopisu ABC!).

 

LENKA KALINOVÁ, ADMINISTRÁTORKA E-SHOPU

Žítkovské bohyně - Kateřina Tučková 

Příběh o tzv. bohyních, který vypráví Dora Idesová, dcera jedné z bohyní.

Dora popisuje období od svého dětství až do dospělosti. Když byla ještě malá dívka, zavraždil její otec matku a Dora spolu se svým postiženým bráškou skončila v péči jejich tety Surmeny. Tu už od jejího narození provází tzv. bohyně - jednalo se o ženy, které pomáhaly lidem, ať už se zdravotními nebo jinými problémy, a uměly také předvídat budoucnost. Těchto žen si okolí vážilo a sjížděli se za nimi lidé zblízka i zdaleka.

Dora si nechce připustit, že je také jednou z bohyní, a nikdy nepřistoupí na bohování. V době svého studia se rozhodne napsat studijní práci na téma Žítkovské bohyně a začíná díky tomu rozplétat osudy bohyní. Zjistí, jak  mocný byl vliv StB, které ovlivňovalo životy lidí. Kvůli zásahu StB její teta Surmena skončila v psychiatrické léčebně, kde také zemřela; její postižený bráška byl potom umístěn v ústavu pro postižené. Bohyně byly údajně hrozbou, a proto se je snažil totalitní systém vymýtit.

Napsat takový příběh chtělo určitě prostudovat dané téma a udělat si obrázek o dané době. Autorka skvěle vykreslila prostředí Bílých Karpat, dobu, kdy žily bohyně, a také pohnuté osudy všech postav. Příběh si mě získal a já byla zvědavá na příběhy všech bohyní. Kolem bohyní bylo samé tajemno, magie a spousta neznámého, a to mě uchvátilo.

Knihy Kateřiny Tučkové naleznete u nás na e-shopu.

 

ALEŠ PROCHÁZKA, BUXMAKER, VEDOUCÍ OBCHODU

Strážci - Alan Moore

Strážci působili v době vydání jako naprostý šok. S notnou mírou nadsázky lze říci, že Strážci pro superhrdinský komiks znamenají to, co kdysi znamenal Don Quijote pro hrdinský román - žánr rozebírají a zbavují se klišé a balastu, které se na něj v průběhu let nabalily. 

Samotný příběh úplně výjimečný není. Ve světě Strážců existují dlouhá léta skuteční superhrdinové (v místním slangu se jim říká vigilanti), kteří reagovali na vlnu zločinů páchaných maskovanými gangy. Policisté totiž proti novému druhu mafie byli skoro bezmocní. Vigilanti nemají žádné zvláštní schopnosti - jedná se o docela obyčejné lidi, kteří mají přinejlepším výcvik v bojových uměních nebo disponují nějakými technickými hračkami (čili trochu jako Batman). Jejich éra byla už na ústupu - přece jen jsou to především netrénovaní amatéři a při jejich zásazích docházelo k obrovským škodám na zdraví i majetku - ale definitivní ránu z milosti jim zasadil příchod jediného skutečného superhrdiny. Jaderný fyzik Jon Osterman, nyní známý jako Dr. Manhattan, totiž při pracovním úrazu získal schopnosti, které by strčily do kapsy i Supermana. Nyní ale maskované mstitele v důchodu začal neznámý zabiják dohledávat a vraždit. Jeden z posledních aktivních vigilantů, nelítostný sociopat Rohrschach, se rozhodne sérii vražd přerušit... aniž by tušil, že se dostává do ještě větších problémů, než čekal. Což u maskovaného pouličního rváče trpícího stihomamem znamená opravdu hodně problémů. 

Strážci sice na pohled připomínají klasickou honbu za záchranou světa, ale na každém kroku je bolestně patrné, že tohle je obyčejný, reálný svět. Činy tu mají důsledky, hrdinové jsou také jenom lidé (a to možná ještě o něco labilnější než běžní civilisté) a jednoduchému moralizování se staví do cesty pojmy jako "přijatelné ztráty" nebo "nevyhnutelná oběť", popřípadě "kompromis". Čtení tohoto komiksu možná není příjemný zážitek; je to ale rozhodně zážitek silný. Za sebe musím rozhodně doporučit.

Tituly z rozmanitého díla Alana Moora nalaznete na našem e-shopu Mall.cz