Oceněné knihy

Nejlepší román Novotného

Redakce (24.09.2010)
Nejlepší román Novotného Nejlepší román Novotného

Není mnoho literárních soutěží, kam by svůj rukopis mohl poslat třeba i úplný začátečník -i v něm přece může dřímat velký, dosud neodhalený talent, který si možná zvolil neotřelé téma. Většinou sice vítězí ti zkušenější, prostě proto, že ono téma umějí lépe napsat, ale zásada, že téma knihy má být pokud možno nové a neotřelé, platí i pro ně.

Literární cena Knižního klubu už pěkných pár talentů odhalila, a také přinesla pár překvapení. Vítězem se stal spisovatel David Jan Novotný, který se už soutěže účastnil před třinácti lety.

Letos měl větší štěstí - nejen proto, že vyhrál, ale v roce 15. výročí ceny nakladatelství zdvojnásobilo dosavadní finanční odměnu, takže si za svou vítěznou knihu Sidra Noach odnesl rovných 100 000 Kč! Při zářijovém vyhlášení jubilejního 15. ročníku Literární ceny Knižního klubu v pražském Kaiserštejnském paláci si také odnesl ještě horký výtisk svého románu, který nakladatelství promptně vydalo.

Zvláštností této ceny je, že se týká výhradně ještě nevydaných rukopisů, a proto je její součástí příslib, že kniha vyjde tiskem. Někdy porota navrhne k vydání ještě další zajímavé rukopisy. Loni došlo ke kuriózní situaci, kdy byla oceněna údajně vietnamská autorka žijící v Česku, útlá kniha s jejím jménem vyšla - a po půlroce se ukázalo, že šlo o podvrh českého autora, který ji napsal pod pseudonymem a za mladou Vietnamku studující prý v zahraničí se jenom vydával. Letos taková blamáž nastat ani nemohla, spisovatel David Jan Novotný je veřejnosti dostatečně známý...


A jak se můžete do soutěže přihlásit?

Dosud nepublikované dílo, novelu nebo román, psané strojem nebo na počítači, je možné zasílat do 31. prosince 2010 na adresu: Euromedia Group, Literární cena KK, Nádražní 32, 150 00, Praha 5.

 

21.9.2010  Naše rodina  str. 14  Kultura