Aktuality

Nejnovější román Johna Irvinga

Redakce (12.09.2013)
Nejnovější román Johna Irvinga Nejnovější román Johna Irvinga

12. září 2013 vyšel v nakladatelství Odeon český překlad nejnovějšího románu Johna Irvinga - V JEDNÉ OSOBĚ, Irving napsal dílo pro svého syna - homosexuála. Irving opět dokazuje, že patří mezi nejvýznamnější americké spisovatele současnosti. Jeho nejnovější román V jedné osobě svou čtivostí, napínavostí a silným příběhem připomíná Irvingova nejlepší díla osmdesátých let. Poprvé od Modlitby za Owena Meanyho umisťuje do středu dění vypravěče v první osobě.

Šedesátiletý spisovatel William Abbott se ohlíží za svým životem a čtenář se opět setkává s prostředím malého městečka First Sister v Nové Anglii, kde William studuje na soukromé střední škole. V městečku i na škole se intenzivně hraje amatérské divadlo, škola má také silný zápasnický klub.

Ale přece jen je v této knize všechno trochu jinak. William prožívá značný zmatek při hledání své sexuální orientace. Na jedné straně se zamilovává do starších žen, zejména do slečny Frostové, knihovnice, která mu otevře svět velkých románů, na druhé straně ho neodolatelně přitahuje hvězda zápasnického týmu Jacques Kittredge. Během studia na univerzitě sice William žije jako gay, ale přesto už pochopil, že je bisexuál a přitahují ho i ženy.

Irving čtenáře opět zavede do Vídně počátku šedesátých let, kde William sice žije se začínající sopranistkou vídeňské opery, ale posléze naváže dlouholetý vztah s Lawrencem Uptonem, významným americkým básníkem. Autor dává čtenáři nahlédnout do odvázaných sedmdesátých let, kdy gayové dosáhli určité rovnoprávnosti, ovšem posléze přichází těžká rána v podobě epidemie AIDS, kde William popisuje ztrátu mnoha svých spolužáků a přátel.

Dalším významným tématem románu je transsexualita, která prochází celým dílem a vrcholí v jeho závěru, kdy se William stává obhájcem práva každého jedince na vlastní sexuální orientaci.

Mottem románu by mohla být několikrát opakovaná žádost: Nedávejte mi žádnou nálepku – nezařazujte mě do nějaké kategorie dřív, než mě poznáte!

John Irving se narodil se v Exeteru roku 1942 .Studoval na řadě univerzit (Pittsburgh, Vídeň, New Hampshire, Iowa) a až do 70. let tam také přednášel. První román Svobodu medvědům vydal bez většího ohlasu roku 1969 (č. 1994), brzy poté následovaly další dvě knihy: Pitná kúra (1972, č. 1994) a Manželství do 158 liber (1974, č. 1995 pod názvem 158 librová svatba).

Celosvětovou proslulost si získal románem Svět podle Garpa (1978, č. 1987) a zařadil se tak k nejvýznamnějším i nejčtenějším americkým prozaikům současnosti. Jeho další díla už patřila k zaručeným bestsellerům - Pravidla moštárny, Modlitba za Owena Meanyho, Syn cirkusu - a některá byla také úspěšně zfilmována.

Roku 1996 vydal autobiografickou knihu Imaginární přítelkyně, v níž se vyznává ze své celoživotní vášně - zápasení. Jeho dalším dílem je próza Čtvrtá ruka (č. 2002), Dokud tě nenajdu (2006) a Poslední noc na Klikaté řece (2010). Vydáním nejnovějšího románu V jedné osobě je Irvingovo dílo v češtině opět kompletní.

V roce 2001 byl spisovatel zvolen členem Americké akademie pro umění a literaturu. John Irving má tři děti a žije ve Vermontu a v Torontu.