Čtenářské recenze

Nepodceňujte ani toho opilce

Redakce (05.01.2015)

Vypadá to na běžnou opileckou rvačku u jednoho z nich v bytě, která prostě jednoduše skončila zabitím toho druhého. Nikdo se nad tím moc nepozastavuje, není to přeci nic neobvyklého. Mrtvého opilce lze nalézt nejen tady ve švédské Solně, ale všude na světě.

Na místě činu jsou nalezeny tři doličné předměty – kravata od omáčky, poklice a čalounické kladívko se zlomenou násadou. Mnohem podstatnější je však zavražděný Karl Danielsson, kterého najde novinový poslíček Septimus Akofeli a který se podle sousedů před smrtí s někým pořádně pohádal.

Kriminální komisař Evert Bäckström, který „jasný“ případ dostává na starost, ale tuší, že v tom nebude nic obyčejného. Se svým týmem tak odhaluje i bankovní schránku oběti s více jak devíti miliony korun. Jak něco takového dokázal nashromáždit? A co znamenají značky HA, AF a FA v jeho zápisníku?

Dva sedmnáctiletí, kteří tráví rande při měsíčku, nalézají ve vodě podivný objekt. Objemnou černou tašku. Její obsah by vyděsil i sebeznalejšího policistu. Nachází se v ní rozčtvrcený svědek.

Obviní obyčejné účtenky skutečného vraha? Kdo komu, co dluží? Kolik musí přijít mrtvých, než se případ konečně uzavře? A uzavře se vůbec?

*

Totéž bylo možné říct i o Stålhammarovi. Ani on nebyl jen obyčejný opilec, kromě toho byl bývalý Bäckströmův kolega. A na pozadí nových faktů o oběti se začínají rýsovat zcela jiné motivy a možní pachatelé, než že šlo o hádku mezi obyčejnými opilci a že vrahem je jeden z nich.
„Ano, souhlasím,“ řekl Bäckström. „Naprosto souhlasím. Ale bez ohledu na to, co si myslíme o opilcích Stålhammarova typu, nesmíme zapomínat, že velká většina opilců nikoho nezabije ani nebývají zabiti. Říká se, že podíl opilců, kteří někoho zabijí, je prý naprosto stejný jako podíl opilců, kteří jsou zabiti.“
„Jak to myslíte?“ zeptala se státní zástupkyně nedůvěřivě.
„Tak, že Stålhammar je neobyčejnej opilec,“ odpověděl Bäckström. Jen si taky trochu lámej hlavu, to je test IQ, úplně jako z Mensy! pomyslel si, když pokládal sluchátko.

*


Detektivní příběh s mrazivým nádechem znovu zamířil ze severu Evropy k nám do České republiky a musím říci, že se velice dobře četl, neboť zápletka byla dobře zamotána a postavy měly zajímavé charaktery. Bohužel menší nedostatek bych našel, a to u hlavního vyšetřovatele, který vám zrovna k srdci moc nepřiroste, spíše vás bude trochu štvát, přesně jako ostatní postavy v knize Leifa GW Perssona. Na druhou stranu se i tak těším na další story z tohoto prostředí.

Autor recenze: Josef Němec

* * * * *