Recenze

Nešťastný nový rok!

Redakce (15.12.2014)
Nešťastný nový rok! Nešťastný nový rok!

Jak na Nový rok, tak po celý rok, říká lidové pořekadlo. Detektivové z oddělení vražd policie v Minneapolis ovšem doufají, že se nevyplní. Během silvestrovské noci se totiž najde tělo oběti brutálního vraha.

No, najde… To je nepřesný výraz.

Z kufru auta se vynořila žena jako čertík z krabičky. Jamar při tom pohledu zaječel. Ta žena vypadla z kufru, dopadla na vozovku a vztyčila se, a to přímo před ním.
Ještě dlouhá léta z toho měl zlé sny. Vypadala jako děsivá zombie – jedno oko otevřené, ústa dokořán, jako kdyby křičela. Zdálo se, že jí chybí polovina obličeje. Byla celá od krve.


Jako by mrtvá chtěla být nalezena.

Zombie.Tak dívku překřtí nelítostná média v honbě za senzací. Ale i policisté, kteří už v životě viděli leccos jen stěží ovládají nutkání odvrátit zrak. Normálně se neidentifikovatelným ženským obětem dává jméno Jane Doe. Pro tuhle se vžije označení „Zombie Doe“.

Kovac už viděl tolik mrtvých, že by je ani nespočítal: muže, ženy, děti. Oběti střelby, pobodaní, uškrcení, zmlácení. Nedávno usmrcené, kteří byli uprostřed léta ponecháni dlouhé dny v kufru aut. Ale tohle ještě v životě neviděl.
„Do há-á-á-je,“ zhluboka vydechl.
Lisková teď stála vedle něj. „Kristepane… Opravdu to je zombie.“


Okamžitě začnou spekulovat, zda jde o další oběť sériového vraha Doca Holidaye, nedostižitelného pachatele, který zabíjí mladé ženy vždy během svátků. Policisté vědí o podobně brutálně zavražděných ženách ze Dne nezávislosti, Svátku práce a dalších významných dnů.

Zombie Doe je už devátá a detektivové Kovac a Lisková doufají, že taky poslední. Doufají, že jim pomůže pachatele najít, když zjistí, kdo byla zavražděná dívka. Stopy vedou do školy, kam chodí syn Liskové. Dosud milý a přátelský chlapec se v poslední době změnil. Je náladový, zasmušilý a jakoby v depresi. Jde o běžnou pubertální náladu, nebo se ve škole něco stalo?

Jenže zatímco se policisté snaží odhalit totožnost mrtvé dívky, vrah už si pomalu vyhlíží další oběť…

Ať už byla čímkoli, nikdy už nedělá kariéru, nevdá se, nebude mít děti, nerozvede se. Nikdy už nebude mít příležitost být úspěšná, nebo si dokonale pokazit život, protože je mrtvá.
A je jedno, jestli byla vzornou dívkou, nebo dokonalou mrchou, dnes večer ji kdosi někde bude postrádat a lámat si hlavu nad tím, kde může být. Kdesi v tenhle poslední den roku nějaká rodina doufá, že ji zase uvidí. A bude na Kovacovi, aby jim sdělil tu hroznou zprávu. Kdyby aspoň dokázal zjistit, o koho sakra jde.
Čekající novináři a reportéři začínali být nedočkaví, chtěli znát podrobnosti. Jeden z nich křikl: „Hej, detektive! Doneslo se nám, že jde o zombii. Je to pravda?“
Obloha na jihozápadě vzplanula nejrůznějšími barvami. Ohňostroj nad městem.
Kovac pohlédl na svou parťačku. „Šťastný zatracený nový rok.“


* * * * *