Čtenářské recenze

Pět

Redakce (19.01.2015)
Pět Pět

Jestli žijete ve městě, možná to taky znáte – někdy je prostě nejlepší vypadnout z betonových zdí a asfaltových řek ven do skutečné přírody. Mezi stromy, skály a potůčky. Člověk si krásně pročistí hlavu…

To si myslela i Beatrice Kasparyová, vyšetřovatelka ze salcburské policie, když ji nový případ zavede z města na travnaté louky. Jenže tam na ni čeká mrtvola se vzkazem. Ten ji a jejího sympatického kolegu Florina zavede k další mrtvole.

V Salcburku normálně dojde tak k jedné vraždě za rok, ale najednou je pět mrtvých během čtrnácti dnů. Policie je vystavena tlaku veřejnosti a zájmu médií, městem začne procházet strach. Mrtvoly vrah totiž dávkuje po částech.

Jako by si s vyšetřovateli hrál. A vlastně je tomu skutečně tak. Jak podotkne jeden Beatricin kolega, vrah jim připravuje „kešky“ s pokladem (znáte geocaching? Jestli ne, tak nevadí, tahle kniha vám ho představí více než výmluvně). Jenže v jednom se mýlí. Cynický vrah si nehraje s vyšetřovateli – hraje si přímo s Beatrice.

Když jsem knihu četla, okamžitě jsem se do ní začetla.Vlastně to ani nejde jinak, hned v první kapitole se ukazuje vrahova bestialita. Když pak vidíte, že proti němu stojí věčně nevyspalá a vyčerpaná Beatrice, která má kromě případu na starosti i dvě malé děti, jenom bezmocně přihlížíte, jak je skóre nevyrovnané. Však to taky Beatrici dává její šéf často najevo.

Propojení geocachingu a vražd mi přišlo geniální. A i když jsem si celou dobu lámala hlavu s tím, jak jsou mrtví propojeni navzájem a ještě k tomu s Beatricí, stejnak mě rozuzlení překvapilo. Autorka už má na kontě několik knih, takže ví, jak si s čtenářem pohrát.

Naprosto jsem to nečekala. Připadala jsem si jako jedna z obětí – v jednu chvíli vesele popíjí s přáteli, aby pak přišel telefonát, který vše změní navždy.

Knihu Pět od Ursuly Poznanské doporučuju všem, kdo rádi čtou napínavé thrillery, kdo si rádi lámou hlavu u dobré detektivky a v neposlední řadě se určitě bude líbit milovníkům geocachingu.

Autorka recenze: Helena Šalamounová

* * * * *