Plať za svůj život

Redakce (18.09.2013)
Plať za svůj život Plať za svůj život

Zima. Mráz. Ještě chladnější chodby nemocnice. Noční služba. Ospalý lékař. Policie přivádějící zraněnou vražedkyni/oběť… Tím vším začíná vyprávění Almy Katsu a jejího tajemného díla Elixír, které v říjnu vydává Knižní klub.

Doktor Luke ošetřuje Lanny, která je sem proti své vůli přivedena. Do té doby ještě netuší, že mu změní život. Místo toho, aby bránil státní spravedlnost, uvěří, že je Lanny nevinná a převede ji přes hranice. Ona mu za odměnu líčí svůj osud, který ji dostal až k zabití milované osoby.

Lanny byla jednou z dcer chudé rodiny ve vesničce St. Adrew, oblast Maine. Budoucnost měla nalajnovanou přesně. Musí se vdát za někoho, koho ji otec vybere. Jenže ona touží po jiném. Po bohatém chlapci Jonathanovi, který může mít, a opravdu má, každou dívku z vesnice. Chce být jednou z nich. Pouze jedinou.

Oddá se mu a doplatí na varování rodičů. Otěhotní s ním, ale on si ji vzít nemůže. Vůle rodičů je jiná. Proto musí z vesnice odjet a porodit nemanželského potomka jinde. Uložit ho v klášteře a vrátit se zpět. Jenže Boston má pro ni připravenou jinou budoucnost.

Co se ve městě odehraje? Nechá si nakonec dítě? Stane se snad nakonec placenou kurtizánou? Zapomene na Jonathana a najde si jinou lásku? Nebo se vrátí zpět domů a nechá si řídit svoji budoucnost?

*

Elixír„Umírá. Do večera nepřežije.“
Byl to Alejandrův hlas, ale jeho slova nebyla určena mým uším. Víčka se mi zachvěla. Stál vedle Adaira u mého lůžka. Oba měli paže odevzdaně zkřížené na prsou a na tvářích vážný výraz.
Byl tu absolutní konec a já neměla dosud ani představu, co se mnou hodlají udělat, proč se Adair obtěžoval uvádět mě v omyl prohlášením o své náklonnosti nebo mě nalévat těmi lektvary, ale odmítl mi péči lékaře. V tomto okamžiku na jeho podivném chování nezáleželo: měla jsem zemřít. Jestliže jdou po mém těle – kvůli pitvě nebo experimentování, k jeho využití pro nějaké satanské rituály –, nikdo je nezastaví. Koneckonců nebyla jsem nic jiného než tulačka bez groše a bez přátel! Nebyl jsem ani jejich služka; byla jsem méně než to, byla jsem žena, která nechá neznámé lidi, ať si s ní dělají, co se jim zlíbí, výměnou za střechu nad hlavou a jídlo. Málem jsem se rozplakala nad tím, co se ze mě stalo, ale horečka mě vysušila a neponechala mi žádné slzy.
Nemohla jsem než souhlasit s Alejandrovým závěrem: určitě umírám. Tělo nemůže přežít, když se cítí takhle špatně. Útroby jsem směla v jednom ohni, každý sval mě pálil. Bolelo mě to.

*


ElixírPrvní díl z plánované trilogie vás bravurně provede třemi časovými rovinami, které jsou propleteny životními osudy několika postav. Nejen že vás Alma Katsu díky lásce, zradě, utrpení vtáhne do svého příběhu, ale určitě již od prvních stran budete doufat, že hlavní hrdinka Lanny najde své štěstí. Jenže může být člověk šťastný, když ví, že nemůže umřít a jen dočasně trávit svůj čas s těmi, co miluje?

Autor recenze: Josef Němec