Čtenářské recenze

Pohled do tmy

Redakce (06.02.2015)
Pohled do tmy Pohled do tmy

Zase jednou pořádná detektivčička!

Jo, detektivky, ty já můžu. Hlavně ty anglické a klasické. Vyrůstala jsem na Agatě Christie, postupně jsem přešla k Perry Masonovi, Stanleymu Gardnerovi a Raymondu Chandlerovi. A v poslední době se mi hodně líbilo Zátiší a Vražedný chlad od Louise Pennyové. Vypadá to ale, že si v knihovně budu muset udělat místo na dalšího autora – Peter Robinson totiž teď v Česku vydává Pohled do tmy!

Jsem poměrně skeptická, až konzervativní čtenářka (už na to mám věk) a nedám jen tak někomu šanci. K Louise Pennyové jsem se musela půl roku nutit, ale když jsem se k Zátiší konečně dokopala, slupla jsem ho jako malinu. Není to sice Agatha Christie, ale ten styl a atmosféra k ní mají velice blízko.

Pohled do tmy od Petera Robinsona jsem taky zpočátku otevírala s pramalým očekáváním. Odehrává se to v Anglii a hlavním hrdinou je věčně nabručený policejní inspektor Banks, který si i ve 21. století myslí, že jediné místo pro ženu je u plotny. No, nemůžu říct, že bych takové muže neznala!

S pobavením jsem sledovala, když se do jeho vyšetřovacího týmu připletla mladá ambiciózní holčina Joanna. To se panečku začaly dít věci! Sice s Banksem nakonec uzavřou mírovou dohodu, ale stejně se neustále špičkují a pošťuchují. To mě bavilo! Banks mi v prvních několika kapitolách přišel jako takový nevýrazný morous, ale pak se začaly objevovat střípky jeho soukromého života a ty mě přesvědčily, abych četla dál.

Případ, který Banks s Joannou řeší, je vražda jejich kolegy Billa Quinnse. Ten před lety bez úspěchu vyšetřoval zmizení mladé britské dívky v Estonsku. A inspektor Banks s inspektorkou Joannou přijdou na to, že ta zmizelá dívka s jeho vraždou možná nějak souvisí…

Kniha je psána v klasické er formě a děj je rozdělen na kapitoly. Vyhovovalo mi klasické schéma, že se na úplném začátku najde mrtvola, a to se pak vyšetřuje. Kniha sice obsahovala několik celkem působivých zvratů (a nechci nic prozrazovat, ale možná se objeví i další mrtví), ale nic, při čem by tekly potoky krve.

K odpolednímu šálku čaje je Pohled do tmy vynikající. Já si ho brala i do postele, protože jsem se nemusela bát, že bych měla noční můry. Kdo má stejně bujnou fantazii jako já, jistě knihu Petera Robinsona ocení.

Autorka recenze: Ludmila Konečná

* * * * *