Recenze

Přišla jsem o 10 let života!

Redakce (09.02.2015)
Přišla jsem o 10 let života! Přišla jsem o 10 let života!

Píše se rok 1998. Devětadvacetiletá Alice Loveová je poprvé těhotná a se svým manželem Nickem se snaží dát do kupy starý dům, než se děťátko narodí. Maličkému embryu v Alicině břichu říkají Rozinka, protože tak je teď velké, ale za rok touhle dobou už to bude samostatný malý človíček. A Alice už se nemůže dočkat, až spolu všichni tři oslaví příchod nového milénia…

Jenže pak se probudí na zemi tělocvičny. Tělocvičny! Tam přece nikdy nechodí! Zjišťuje, že už dávno není těhotná. Má tři děti, které chodí do školy, a s manželem Nickem se rozvádějí. Píše se totiž rok 2008.

A tak si toho dne Alice Mary Loveová zašla do tělocvičny a někam přitom založila jedno desetiletí svého života.

Pád v tělocvičně způsobil, že Alice zapomněla posledních deset let svého života. Těch nejhezčích. Narození dětí, jejich první krůčky, společné Vánoce a chvilky na pláži… To všechno je pryč.

Nepoznává lidi kolem sebe, ale co hůř, nepoznává ani sama sebe! Stará Alice vždycky byla trochu trhlá a pohodlná, ráno si ráda přispala. Nová Alice je zřejmě neustále vytížená a pořád v pohybu, už je to dlouho, co víkend strávila nicneděláním. Změnil se i její módní vkus!

Její spodní prádlo bylo většinou oprané a hravé: veselí mořští koníci na kalhotkách, fialové bavlněné podprsenky se zapínáním vepředu.

Najednou zjišťuje, že se její šatník sestává z elegantních kabátů, krásných šatů a spodního prádla z toho nejjemnějšího saténu. Je to, jakoby se z Alice během uplynulých 10 let stala úplně jiná žena. Co se stalo? Proč už s Nickem nejsou spolu?

Dospěla. Tím to bylo. Pohled jí ze zrcadla vrací dospělá žena. Tak tedy dobrá. Tohle jsi ty, Alice. Teď jsi taková. Dospělá, hubená matka tří dětí, která si právě prožívá nechutný, opepřený rozvod.

Člověk obvykle změny nevnímá, protože k nim dochází postupně. Alice ale vidí, jak se její svět změnil z hodiny na hodinu. Díky perspektivě svého mladšího já se snaží dát svůj život do pořádku.

To ale nebude lehké. Vypadá to, že kromě Nicka něčím zklamala i svou sestru Elizabeth…

Vypadala… no, musela si přiznat, že vypadá opravdu dobře. Natáčela se bokem a dívala se na sebe přes rameno.
Přitažlivá, elegantní, štíhlá žena. Taková, o jakých byla přesvědčená, že mezi ně nemůže nikdy patřit. Stala se jednou z těch žen, těch jiných žen, které se zdají být příliš upravené, než aby mohly být skutečné.
Proč ji chce Nick opustit, jestliže vypadá tak zatraceně dobře?


* * * * *