Recenze

Přízrak studené války

Redakce (07.01.2015)
Přízrak studené války Přízrak studené války

Šedesátá léta, to nebyla jenom Twiggy, Brigitte Bardot a květinové děti. Byla to taky doba největšího napětí mezi Západem a Východem. Studená válka vrcholila Evropu rozdělovala Železná opona. Ta sice již dávno spadla, ale jak zjišťuje novinářka Annika Bengtzonová, vrtat se v minulosti může být životu nebezpečné…

„V noci ze sedmnáctého na osmnáctého listopadu 1969 explodovala na letecké základně F21 v Kallaxu u Luleå stíhačka typu Draken. Jeden muž utrpěl tak rozsáhlé popáleniny, že na následky zranění zemřel.“

Annika má skvělý námět na reportáž. Chce zaletět na sever do Luleå a znovu otevřít desítky let starý a nikdy nevyřešený teroristický útok z doby studené války. Věří, že když důkladně prověří všechny dostupné zdroje a vyzpovídá několik žijících svědků, pomůže zacelit jizvu, která dodnes trápí Švédsko.

Byli to Rusové, kdo do stíhačky nastražili výbušninu? Nebo švédští levicoví aktivisté, kteří chtěli, aby se jejich země připojila k východnímu bloku?

Benny Ekland, novinář z lokálního deníku, se ocitne na stopě dávného zločinu. Annika s ním chce pro Večerník udělat rozhovor a pomoci mu otevřít jizvy studené války. I přes poryvy ledového vichru a závěje sněhu se vydává na mrazivý sever. A uvědomí si, že Švédsko není jenom rušný Stockholm.

Vypadalo to tady jako v jiné zemi, přinejmenším jako v jiném městě. Annika zvolna projížděla mezi domy a nestačila se divit zdejší atmosféře. Venkov v Estonsku, napadlo ji. Polská předměstí.

Jenže když Annika dorazí na smluvenou schůzku, uplakaná asistentka jí oznámí, že Benny zahynul při autonehodě. Někdo jej prý srazil a odjel, aniž by poskytl první pomoc. Ostřílená reportérka v tom ale čuchá podraz.

Benny Ekland právě napsal rozsáhlou sérii článků o terorismu. Poslední, který byl uveřejněn, pojednával o útoku na základnu F21. Pak ho srazilo auto. Tady, na tom nejopuštěnějším místě v celém Švédsku. Podivné shody okolností a náhody Annika neměla ráda.

Ke svému překvapení stockholmská novinářska s ostrými lokty zjišťuje, že nitky od pozapomenutého teroristického útoku vedou k vlivným mužům Švédska. Bude Večerník natolik odvážný, aby její skandální odhalení otiskl? A nevystaví se zveřejněním Annika smrtelnému nebezpečí?

„Tady Bengtzonová. Potřebovala bych si s vámi o něčem promluvit.“
Byla vpuštěna dovnitř, tápala v potemnělém vestibulu.
Vedoucí noční směny na ni čekal nad schody.
„O co jde?“
Annice zatrnulo ze zápachu alkoholu v jeho dechu, který ji udeřil do nosu. Postavila se do takové vzdálenosti od vedoucího, aby jí ten pach nevadil, a tiše řekla: „Benny objevil něco, co neměl.“
Muž vytřeštil oči, napjaté žíly na jeho krku svědčily o tom, že ho to skutečně zasáhlo.
„Týká se to F21?“
Annika pokrčila rameny.
„To teď ještě nedokážu posoudit, řekla. „Musím si promluvit se Suupem.“
„Každý den odchází domů přesně o půl páté.“
„Doufám, že taky není po smrti,“ poznamenala Annika.


* * * * *