Rozhovory

PSST! Frederick Forsyth vypráví o své špionské kariéře

Redakce (06.09.2016)
PSST! Frederick Forsyth vypráví o své špionské kariéře PSST! Frederick Forsyth vypráví o své špionské kariéře

Jméno Fredericka Forsytha zná celý svět coby autora bestselleru Den pro šakala a dalších špionážních thrillerů. Když ale loni spisovatel prozradil, že jeho geniální zápletky a věrný popis zákulisí tajných služeb vycházejí ze skutečnosti, byl to poprask. O své tajné kariéře v MI6 nyní Forsyth vypráví v knize Vypravěč: Vlastní životopis.

Už dlouho se šeptalo o tom, že Frederick Forsyth, jehož nejnovější thriller Seznam smrti vyšel v roce 2014, se v prostředí tajných služeb orientuje až podezřele dobře. A v roce 2015 sedmasedmdesátiletý Forsyth skutečně prozradil, že přes 20 let pracoval pro britskou tajnou službu MI6 – stejně jako James Bond!

„Začalo to v roce 1969, v posledním roce nigerijské občanské války,“ vypráví Frederick Forsyth. „Posílal jsem novinářské zprávy do médií a jiné zprávy mým novým přátelům v MI6,“ popsal svou špionskou práci.

„Bylo to kontroverzní,“ připouští Frederick Forsyth, „ale nešlo tam o bezpečnost naší země. Je nutné si uvědomit, že to bylo na vrcholu studené války, situace tehdy byla jiná. Když vás někdo požádal o laskavost, těžko šlo říct ne…“

Jak navíc připomíná, za svou práci nedostával zaplaceno. „Bylo to skutečně víceméně na dobrovolnické bázi,“ uvedl v rozhovoru s BBC. MI6 mu ale na oplátku udělala faktografickou revizi některých děl a poskytla mu materiály pro další knihy.

Vypravěč: Vlastní životopis působí téměř jako smyšlený příběh. Ne nadarmo se říká, že život napíše ty nejšílenější zápletky. Forsyth se během svých tajných misí dostal do Rhodesie, Jihoafrické republiky, východního Německa, ale také Československa. Tahle kniha stojí za přečtení i v případě, že jste od autora ještě nic nečetli!