Recenze

Recenze: Bernhard Schlink - Olga

Zuzana Stejskalová (03.04.2019)
Olga Olga

„Má vysněná sibiřská postavo, můj drahý sne i noční můro, můj bláznivý, zbloudilý, umrzlý, padlý muži (…), moje naděje navzdory veškerému rozumu, můj milovaný, nemůžu, nechci tě pustit. Zůstaň můj, jako já zůstávám…“

Příběh začíná smrtí rodičů hlavní hrdinky Olgy Rinkeové, která je vytržená jako dítě ze svého prostředí ve slezské Vratislavi (dnešní Wroclaw) a proti své vůli se stěhuje ke své babičce z Pomořan, velmi chladné a odtažité ženě.

Olga se seznámí s Herbertem, synem bohatého statkáře a majitele cukrovaru a pivovaru. Protože oba jsou odlišní a příliš nezapadají mezi své vrstevníky, sblíží se a stanou se kamarády. Toto přátelství pozvolna přerůstá ve velkou lásku.

Olga je ctižádostivá dívka, které díky své ohromně pevné vůli stane učitelkou. V té stejné době Herbert odjíždí do gardové kadetky a propadá kouzlu cestování, objevování a bádání, chce žít pro „velké – větší“ Německo. Bojuje v koloniální Africe, touží probádat Arktidu. Ta se mu stává nakonec osudnou – Herbert na expedici beze stopy mizí.

Časté dlouhé odloučení neubralo nic jejich velké lásce. Láskou neotřásla ani naprostá rozdílnost názorů. Olga Herberta bezmezně milovala až do své smrti. V její mysli s ní byl stále. Nejen, že s ním často rozmlouvala, ale v podstatě celý svůj život mu psala dopisy. I přesto, že tyto dopisy se nikdy nedočkaly odpovědí, tvoří nejsilnější část románu a přinesou několik nečekaných odhalení, čímž dodají příběhu úplně nový rozměr.

Olga je inteligentní, ve své době velmi samostatnou až „emancipovanou“ ženou. Přežije čtyři politické režimy, dvě světové války a spoustu bolesti. V průběhu života přijde o sluch a musí opustit své milované povolání učitelky. Ale i této situaci dokáže čelit s elegancí sobě vlastní.

Autor – Berhard Schlink - pojal román originální formou, která mě přímo nadchla. Kniha je rozdělena do tří zásadních částí. První líčí Olžin život er-formou, druhá se dívá na Olgu z pohledu o dvě generace mladšího Ferdinanda, chlapce, kterého si Olga velmi oblíbila, když v jeho rodině pracovala jako švadlena. Poslední část tvoří již zmíněné dopisy.

I když je román autorovou fikcí, zajímavostí určitě je postava Herberta. Jde o skutečnou historickou postavou jménem Herbert Schrӧder (1884 -1912), německého důstojníka, který vedl arktickou expedici.

Ocenila jsem krátké kapitoly, které vyprávění dodávaly spád. Fascinovala mě lehkost a něžnost vyprávění příběhu, krásné a poutavé vykreslení postav a míst. I po přečtení mám Olgu stále v hlavě, mám pocit, že ji dobře znám, mám k ní velké sympatie a chvílemi se přistihnu, že se mi po ní stýská.

Knihu Olga od Bernharda Schlinka nalaznete u nás na e-shopu.