Recenze

Recenze: Daniel Cole - Hadrový panák

Aleš Procházka (26.10.2017)
Hadrový panák Hadrový panák

Jedno tělo, šest obětí… Začíná to podivnou mrtvolou sešitou z částí šesti různých těl, docela jako hadrový panák. Pokračuje to detektivem, kterého nedávno propustili z blázince a tvůrce odporné marionety na něj má bůhvíproč spadeno. Máte odvahu zjistit, jak to skončí?

Hadrového panáka máme na Buxu zavěšeného zde: https://www.bux.cz/dobrodruzstvi-napeti-thrillery/hadrovy-panak

Detektiv William Layton-Fawkes (přezdívaný Wolf) právě strávil třináct měsíců v ústavu pro choromyslné, kam ho dostala vlastní prchlivost. Když se nechvalně proslulý Kremační vrah, obžalovaný ze sedmadvaceti vražd, dočkal osvobozujícího verdiktu, Fawkes ho hned v soudní místnosti napadl a skoro se mu podařilo z obžalovaného vymlátit duši. Skandál se ututlal, Fawkese prohlásili nepříčetným a uklidili stranou – aby se mu následně poté, co propuštěný a doléčený vrah zabil po osmadvacáté, procítěně omlouvali, pustili ho z ústavu a vrátili mu funkci u policie. 

Fawkesovi (který je až na nekontrolovatelné záchvaty zuřivosti a zálibu v přeslazených kávových kreacích ze Starbucks poměrně standardním thrillerovým detektivem), proto zvedne náladu, když zjistí, že hlava hadrového panáka patří právě Kremačnímu vrahovi… Skoro by mu ji nezkazil ani nález seznamu dalších šesti lidí, na které si pachatel brousí šitíčko teď. Na tom totiž stojí i Fawkesovo jméno.

Zbývá jen zjistit, co měli nešťastníci tvořící komponenty panáka společného – a co je spojuje s lidmi na seznamu, který pachatel poslal Fawkesově exmanželce (pracuje jako televizní reportérka). U jednotlivých jmen jsou uvedena i data, kdy mají oběti zemřít, a vrah se naneštěstí zdá být velmi schopný, vševědoucí a všudypřítomný. Situaci navíc komplikuje neodbytný tisk (reprezentovaný dost protivnou Andreou) a fakt, že Fawkes je technicky vzato stále pod odborným dohledem. Přece jen, přes rok v blázinci vám na důvěryhodnosti (a paradoxně ani na duševním zdraví) příliš nepřidá…

Hadrového panáka jsem si užil jako už dlouho žádný thriller. Stylem připomíná třeba starší knihy od Deavera nebo Fincherův kultovní film Sedm. Máte tu zajímavý a barvitý ansámbl postav (ač mírně archetypální; najde se tu snaživý nováček, cynická veteránka, byrokratický šéf i usedlý starší policajt), ucházející zápletku a, co je hlavní; velmi vynalézavě provedené vraždy! Nechci nic prozrazovat, ale třeba scénu s londýnským starostou jsem si musel číst dvakrát a přesto jsem z ní zůstal stát jak opařený.

Jedinou výtku bych směřoval k tomu, že úvodního panáka už žádná další vražda netrumfne, ale to je vyloženě detail. Také odhalení a střet s hlavním záporákem se mi nezdálo úplně uspokojující, možná proto, že zbytek knihy vzbuzoval opravdu vysoká očekávání. Řemeslně je psaní na výborné úrovni (na prvotinu až nečekaně) a nenajdete tu žádná hluchá místa. 

Fawkes se má objevit ještě v dalších dvou knihách, které si já osobně rozhodně nenechám ujít – už jen proto, že mě zajímá, jak bude Wolf z nečekaného závěru zkoušet vybruslit. Vůbec bych se nezlobil, kdyby podobně kvalitních krváků vycházelo víc!