Recenze

Recenze: Lesley Kara - Fáma

Aleš Procházka (15.06.2020)
Fáma Fáma

České přísloví praví, že řeči se vedou a voda teče. Ale co když má jeden bezvýznamný drb sílu převrátit celý váš život naruby?

Psychologický román Fáma u nás najdete za výhodnou cenu ZDE.

Joanna je svobodná matka, která se právě přestěhovala z Londýna do malého přímořského městečka Flinsteadu na jihu Anglie. Důvodů pro změnu ovzduší měla více – hlavní problém byly náklady na živobytí, v těsném závěsu potom následovalo vhodné prostředí pro jejího malého syna. Londýn je přeci jen velké a nebezpečné město. Problém je, že v uzavřené komunitě místních hospodyněk bývá docela těžké získávat nové přátele. A tak si Joanna při jedné diskuzi místních mamin trochu pomůže a neuváženě plácne fámu, kterou zaslechla od svého bývalého přítele.

Asi již tušíte, že ji to ještě bude pořádně mrzet. Žhavý drb, který vypustí do světa, není o žádné fádní nevěře starostovy manželky nebo o tom, že místní školník se často a rád napije. Kdepak – podle Joannina přítele, který se živí jako investigativní reportér, má ve Flinsteadu bydlet vražedkyně.

V roce 1969 zabila desetiletá Sally McGowanová při hře pětiletého Robbieho Harrise. Podle některých svědků šlo o nehodu, podle jiných o vraždu. Každopádně, ač je v Anglii hranice trestní odpovědnosti stanovená už na 12 let, Sally se nevešla ani do takto tvrdě nastavených podmínek a vyvázla s několika lety v diagnostickém ústavu. Od té doby žije pod různými falešnými identitami v anglických maloměstech. A podle Joannina neuváženého šplechtu by měla nyní bydlet právě v ospalém  Flinsteadu.

Fáma se šíří jako lesní požár, místní matky v domácnosti ji probírají na návštěvách, schůzích čtenářského kroužku i v diskuzích před družinou. Brzy se začínají objevovat první podezřelí (respektive podezřelé) – osamělé, samotářské ženy středního věku, které si chrání své soukromí. A zanedlouho se rozběhne přímo hon na čarodějnice, který začne všem zúčastněným přerůstat přes hlavu.

Z toho by Joanna měla maximálně tak špatné svědomí (i když, to je otázka; empatie rozhodně nepatří mezi její silné stránky), ale zanedlouho se v hledáčku ocitne i ona sama. Stane se cílem série nevkusných kanadských žertíků, které nabývají na intenzitě a časem začnou hraničit s nebezpečným vyhrožováním. Skoro jako by byla fáma založená na pravdě, k vražedkyni se donesla a vůbec jí neudělala radost...

Anglická autorka Lesley Kara se Fámou uvedla na knižní trh a bohužel je to na knize trochu znát. Místo thrilleru jde spíše o společenský román, ne nepodobný Sedmilhářkám. Atmosféru „ženského“ světa, kde probíhá nelítostná bitva o místo na slunci, se podařilo popsat dokonale. Horší to je s napětím a spádem. Joanna tráví většinu času na různých dýcháncích, kde se místní dámy vytrvale pomlouvají. Jsou tu desítky podobných postav, na které padá podezření, jen aby se brzy vyvrátilo –  zanedlouho přestanete falešná vodítka vnímat a prostě čtete dál. Tohle není detektivka, kde lze případ rozlousknout předem na základě poskytnutých stop.

Joanna mi bohužel k srdci nepřirostla, i když vím, že to tak autorka také zamýšlela. Kdybyste ji měli za sousedku, nejpíš ji po pár týdnech přestanete zdravit. Nějaké nesympatické, vlezlé samoživitelky, které na nikom nenechají nit suchou, ze svého okolí určitě znáte – a Joanna by si s nimi mohla směle podat ruku. Nakonec se svým drbáním a šťouráním vlastně nejvíc potrestá sama, jinak jí maximálně jednou nebo dvakrát někdo decentně vynadá.

Pokud vám chybí Sedmilhářky a ujíždíte na románech, které jsou plné zvratů, Fáma se vám určitě bude líbit. Navíc nastoluje (ale nezodpovídá) docela zajímavé téma, založené na skutečném případu vraždy dvouletého Jamese Bulgera z roku 1993, který otřásl Británií. Míra bezdůvodného násilí, kterou prokázali tehdy desetiletí vrahové, šokovala i zkušené kriminalisty. Případ také vyvolal veřejnou diskuzi o zacházení s mladistvými pachateli. (Jeden z mladistvých vrahů, kterému je nyní 37, měl po propuštění z diagnostického ústavu v podstatě celý život mnohonásobné závažné problémy se zákonem, ale přesto dále požívá policejní ochrany. Vzhledem k medializaci případu je pravděpodobné, že by po odhalení jeho pravé identity mohl přijít k úhoně, ačkoliv od případu uplynulo již 27 let.) Zde se Lesley Kara v podstatě shoduje s názorem anglické veřejnosti; pro ochranu mladistvých zločinců příliš pochopení nemá.