Recenze

Recenze: Mimořádný život Franka Derricka, 81 let

Aleš Procházka (12.05.2017)
Frank Derrick Frank Derrick

S hlavními hrdiny v důchodovém věku se v několika posledních letech roztrhl pytel, namátkou lze jmenovat třeba finské Babičky, českou paní Grimmovou nebo stoletého švédského staříka Alana, který stál v čele nové gerontofilní vlny a tak nějak to celé odstartoval. Jak uspěje v letité konkurenci anglický penzista, Frank Derrick, věk 81?

Knihy o Frankovi a jeho dobrodružstvích naleznete zde: https://www.bux.cz/autor/121645-morrison-j-b

Pro začátek je třeba podotknout, že se stoletým Alanem má Frank společné pouze stádium života. Místo čiperných, vitálních důchodců, kteří řeší zločiny a kradou peníze mafii, připomene Frank smyslem pro humor spíše Adriana Molea od Sue Townsendové a chutí do života zmatenou Maud z (podstatně vážnější) knihy Kam se poděla Elisabeth. Frank je protivný, samotářský podivín, nijak se nedruží, z domova vychází sporadicky a občas se zapomene vykoupat nebo zaplatit účet za plyn. Když už někam vyrazí, tak maximálně do večerky pro špagety v konzervě, nebo do místního bazárku pro nejrůznější zbytečnosti. (To je takový britský fenomén; v každé předměstské čtvrti najdete malý bazar Oxfam, ve kterém prodávají předražený sortiment odpovídající blešímu trhu. Výtěžek jde na charitu a pracují v něm dobrovolníci. Pokud někomu řeknete, že má sako z Oxfamu, je to podobné, jako když se u nás dříve řeklo, že má sako z Kotců.)

Poklidný a nudný běh Frankova života naruší až dopravní nehoda, kdy ho před domem přejede mlékařská dodávka. Následky sice nejsou až tak tragické (zlomená ruka a kůstka v nártu), ale soběstačný minimálně několik týdnů nebude. Přesto, že se zuby nehty brání, mu dcera žijící v Americe zaplatí na příštích šest týdnů návštěvy pečovatelky. Frank očekává, že dorazí rázná matróna vzhledu Robina Williamse ve filmu Táta v sukni, ale místo toho se dostaví mladá a sympatická slečna Kelly. Frank najednou zjišťuje, že se má po dlouhé době na co těšit; když nepočítáme lékaře, hordy vlezlých cesťáků, jehovistů a dalších podomních šmejdů a také posledního žijícího kamaráda v domově důchodců, Kelly je první člověk za pěkných pár let, co se s ním dobrovolně baví. Během několika týdnů Frank viditelně pookřeje, začne se dokonce pravidelně koupat a čistě oblékat a občas jde dokonce i ven. Když se datum Kellyiny poslední návštěvy neúprosně přiblíží, Frank si umane, že se s ní loučit nechce. Musí sehnat peníze na dalších pár setkání! Ale jak přesně může osmdesátiletý důchodce (navíc švorc a s dluhy) přijít k penězům? Frank snad něco vymyslí…

Frankův příběh je ubíjející. To není úplně špatně; on totiž život osamělého důchodce, který to navíc nikdy moc neuměl s penězi, žije od důchodu k důchodu, odbývá se polotovary a kouká celé dny na reprízy telenovel, nebývá žádné vzrůšo. Frank dostal do vínku zdravou dávku ironie a suchého anglického humoru, tady je však možná suchý až trochu moc. Frankovy lapálie, kdy i natolik banální úkony jako je oblékání nebo vyklízení kůlny zaberou větší část dne, jsou líčeny nepříjemně realisticky. Celá kniha je trochu zdlouhavá a těžká, sice odlehčovaná kousavým humorem, ale zabývá se dost závažnými tématy. Od zneužívání bezmoci seniorů přes všudypřítomnou nudu a samotu až po depresi z vědomí, že lepší už to nejspíš nebude… no, pokud máte rodiče nebo prarodiče v důchodu, mohu vám garantovat, že jim po přečtení zavoláte.

Mimořádný příběh Franka Derricka je vtipná, ale také velmi melancholická kniha. Vůbec bych se nezlobil, kdyby ji autor tu a tam nerealisticky odlehčil… Navíc anglický humor není absurdní severská řachanda jako u Stoletého staříka, občas se sice usmějete, ale trochu smutně. Knize také nepomáhají překladatelské kiksy – za všechny může posloužit kupř. slovo „scooter“ přeložené jako skútr, i když ze souvislostí jasně vyplývá, že se má jednat o koloběžku. Není to špatná kniha, ale asi se u ní nebudete bavit tak, jak jste čekali.