Čtenářské recenze

Recenze – Musím žít, nikoli trpět

Redakce (03.02.2015)

Trpět ztrátou těch nejbližších každého dostane až na dno jeho existence. Žal, který celé srdce postihne, proniká do každičkého kousku lidského těla a vypadá to, že mu není prostě úniku. Matthew Willard je však pohlcen něčím jiným. Nejistotou, jež nezná mezí.

Jeho manželka Vanessa se před třemi roky ztratila, možná byla unesena nebo snad i zabita, a to chvilku poté co se manželé pohádali a Matthew šel sám vyvenčit v národním parku Pembrokeshire Coast jejich psa Maxe. Nikdy se nic nevyřešilo a Matthew dodnes neumí udělat tlustou čáru a krok k tomu, aby začal nový život. Lze to ale vůbec?

Napomoci by mu mohlo setkání se slečnou Jennou Robinsovou, která pracuje se společnou kamarádkou Alexií v novinách. Jenže to tak snadné není a i Jenna má své kostry ve skříni. Třeba takový ex-přítel Garett, který si umí vždycky najít tu nesprávnou chvíli, kdy se jí má ozvat. Nejhorší na tom všem je, že k němu stále něco cítí. Podaří se jí konečně se přeorientovat na jiného muže?

Po zmizení Alexie, tedy matky čtyř dětí a šéfredaktorky novin, se znovu do hledáčku dostává propuštěný vězeň a problémový mladík Ryan Lee. Toho si však pod svá ochranná křídla vzala zdravotnice Nora, která si s ním dopisovala a zamilovala se do něj, a snaží se mu stvořit nový život. Ale Ryana dožene minulost a dluh, který nesplatil. Navíc jeho bývalá je znásilněna a matka, se kterou není léta v kontaktu, zase napadena.

Kdo zatím vším stojí? Je opravdu Ryan tím hlavním a spojovacím článkem? Nebo za to všechno může někdo jiný? Najde se Alexie, která zmizela přesně jako přes kopírák Vanessa? Co se ukrývá v údolí lišek?

*

„Potřebuješ muže, jaký se snadno nenajde. Můžeš tak cítit převahu. Máš takové komplexy, že nesneseš vedle sebe rovnocenného nebo dokonce silnějšího partnera. Tím se vysvětluje tvůj bláznivý nápad navázat známost s vězněm. Víc už člověk klesnout nemůže. Uvězněný, odsouzený lump, který zůstane i po propuštění společensky izolovaný, nadosmrti poznamenaný. Není ničím jiným než násilníkem, a tím jednou provždy na tebe odkázaný. Ty jsi jediná možnost, jak může stát aspoň jednou nohou v normálním životě. Právě to tě na něm láká. Můžeš si po jeho boku připadat úžasně silná a jistá. A chovat naději, že s tebou zůstane. Na rozdíl od ostatních.

„Já si myslím, že i zločinec si zaslouží dostat druhou šanci,“ ozval se Harry, která měl pocit, že by k tomu měl taky nějak přispět. „Dokonce i vrah.“

„Divil bych se, kdyby někdo takový jako ty zůstal sám. Pohledný chlap se spoustou prachů, skvělým autem, nádherným domem, výborným zaměstnáním…Nabídky se ti určitě jen hrnou, nemám pravdu?“
Kdyby ten chlap nebyl v tu chvíli namol opilý, praskl by pravděpodobně závistí. Na smrt Matthewa nenáviděl.
„Tolik nabídek zase nemám,“ odvětil Matthew.
Bill se znovu zasmál. „Ale to, že je Vanessa po smrti, pořád ještě s jistotou nevíš, co?“

*

Slyšet před pár lety jméno Charlotte Linková, tak si řeknu, další spisovatelka thrillerů, ničím výjimečná a prostě průměrná. Ale to bych se šeredně mýlil! Poznal jsem ji knihou Šmírák, která byla přeložena do češtiny, a byla skvělá. Od té doby od ní každý rok očekávám nový příběh a zatím vždycky stojí za to. Ani dílo V údolí lišek není výjimkou. Okouzlí vždycky neposkvrněnou krajinou, do které zasadí tak krutý životní osud. Charlotte Linková je pro mě zárukou kvality.

Autor recenze: Josef Němec

* * * * *