Čtenářské recenze

Rhonda Byrne - Tajemství

Redakce (20.09.2010)

O knize Tajemství se traduje, že se nesmí půjčovat. Můžete si jí koupit sami, dostat jí jako dárek, ale nesmíte ji půjčovat nebo si ji půjčit. Osobně považuji tuto knihu za velmi univerzální dárek, který nikoho (kromě silně věřících) neurazí. Velice povedené (až úchvatné) jsou ilustrace a celkové grafické zpracování knihy. Působí starodávným a tajemným dojmem.

Těžko popsat kam kniha Tajemství (do jakého žánru) patří. Mnohá knihkupectví ji jednoduše zařazují mezi světovou beletrii, jiní mezi esoteriku či psychologii. No není se čemu divit – od každého je tam kousek. Navíc je úplně jedno, zda se o tyto žánry zajímáte. Kniha nikomu nic nenutí, je napsaná tak, aby se četla se zájmem a svižně.

Pokud se do ní začtete, nebudete se chtít již odtrhnout. Je jen na Vás, zda-li budete věřit a řídit se každým písmenkem knihy, nebo si z ní vezmete pouze to co považujete za smysluplné. Také je samozřejmě i možné, že knihu po deseti stránkách zaklapnete se slovy: Tak tyhle nesmysly opravdu číst nebudu. Pokud to bude Váš případ, tak doporučuji knihu (třeba po určitém čase) znovu otevřít a dočíst ji až do konce. A až poté, vynést konečný verdikt nad touto knihou. A o co vůbec v této knize jde?

Jedná se o tajemství života - o zákon přitažlivosti. Což neznamená nic jiného než, že oním záhadným Tajemstvím je zkrátka zákon přitažlivosti. Proslýchá se, že tímto Tajemstvím se řídili (znali ho) mnohé světoznámé osobnosti jako např. Platón, Shakespeare, Newton, Beethoven, Lincoln či Einstein a mnozí další. Zda je to skutečně pravda, se nejspíš již nikdy nedozvíme… Zákon přitažlivosti si může každý člověk vyložit tak trochu jinak – po svém. Všeobecně lze říci, že základní princip tkví v přesvědčení, že vše co přichází do Vašeho života, do něj přitahujete.

Přitahujete to pomocí či spíše na základě Vašich představ, které máte v mysli. John Assaraf formuloval zákon přitažlivosti takto: Sebe vnímám jako magnet a vím, že k sobě jiný magnet přitáhnu… Kniha je skvělým pomocníkem a průvodcem zákonem přitažlivosti. Pomůže Vám zamyslet se nad Vaší osobností, způsobem života, chováním apod. Je jen na Vás zda-li si zákon přitažlivosti budete chtít vyzkoušet v praxi, či Vás nechá zcela chladnými. U každé kapitoly (je jich celkem 10) nechybí komentář spoluautorů.

V závěru každé kapitoly, se nachází stručné shrnutí dané kapitoly. I když je pod knihou Tajemství podepsaná Rhonda Byrne, kniha by nikdy nevznikla za pomoci filozofů, metafyziků či spisovatelů. Za zmínku stojí určitě Bob Proctor, Joe Vitale či Denis Waitley.

autorem recenze je K. Jílková