Čtenářské recenze

Robert Louis Stevenson – Ostrov pokladů

Redakce (12.09.2013)
Robert Louis Stevenson – Ostrov pokladů Robert Louis Stevenson – Ostrov pokladů

Zdá se být skoro zbytečné psát recenzi na něco tak moc známého a oblíbeného, jako je příběh Jima Hawkinse, Johna Silvera a nepředstavitelně velkého pokladu ukrytého na ostrově uprostřed nesmírného oceánu. Jenže - nemohla jsem odolat, tato kniha byla mým věrným průvodcem po celé dětství (a vlastně je jím i do dnešních dnů). Když jsem zjistila, že vychází s ilustracemi Zdeňka Buriana, tak byť už mám jedno vydání doma, neváhala jsem ani chvíli, knihu si přeobjednala a těšila se, až dorazí ke mně domů.

Pro obyvatele vnitrozemského státu má oceán mocné kouzlo sám o sobě a proto se nelze divit, že výprava za ukrytým pohádkovým pokladem, navíc pokladem ukrytým jedním z nejslavnějších kapitánů pirátské lodi a posádkou jeho hrdlořezů přitahuje celé generace čtenářů již dlouhá léta.

Strašlivý kompas kapitána Flinta mě jako dítě zároveň děsil i  fascinoval - kostra propletená tropickými rostlinami coby směrovka k pokladu – jak morbidní a pitoreskní rekvizita ze světa dobrodruhů!

Stevenson stvořil svůj příběh tak mistrně, že do dnešní doby nebyl překonán
– bylo napsáno mnoho  knih na téma hledání pokladu, námořních výprav a piráti se čile hemží na stránkách literatury pro mládež i dospělé, co jim síly stačí, leč nadčasový Ostrov pokladů dál neohroženě kraluje tomuto žánru a jako magnet vábí stále nové a nové  malé i velké čtenáře.

Jimova matka provozuje hostinec U admirála Benbowa a jednoho dne se zde objeví námořník divokého vzezření, drsných mravů se zálibou v rumu: Billy Bones. Jakkoli budí zdání otrlého chlapíka, jedno je jasné – něčeho, nebo někoho se bojí a jak se časem ukáže, tak právem. V hostinci se objeví jeho byvší kumpáni a cosi od něho chtějí získat. A to cosi je mapa ostrova a na ní je křížkem vyznačeno místo, kde je ukryto nesmírné množství naloupeného, zlata, stříbra, drahokamů a klenotů – pirátský poklad.

Shodou okolností se mapa dostane do rukou Jima Hawkinse. Pak už stačí málo a vyplouvá loď na dalekou cestu za pokladem na ostrově.

Jenže Jim a jeho společníci nejsou jediní kdo o pokladu ví, přímo na loď se vloudí několik mužů s Flintovy posádky a tito hrdlořezové jsou odhodláni získat zlato za jakoukoli cenu a protože všichni mají na rukou krev, nevypadá to s ostatními členy výpravy nijak růžově.

Nejchytřejší z pirátů je lodní kuchař John Silver, řečený Rožeň, je neoficiálním vůdcem tlupy vyvrhelů, má dvojí tvář a zpočátku ukazuje tu hezkou, je úslužný, ochotně plní všechny příkazy, přitom čeká na příležitost a pomaloučku rafinovaně zpracovává dosud nerozhodnuté námořníky.

Všichni vědí jak se vyvíjí události po příjezdu na ostrov a kdo nakonec poklad najde – ti, kdo knihu nečetli, jistě ocení, že neprozradím dopředu děj a ti ostatní se mnou budou jistě souhlasit, že i když je děj příběhu přímočaře jednoduchý a je jasné kdo na které straně stojí, nelze mu vytknout ani to nejmenší.

Robert Louis Stevenson je autorem mnoha dalších knih, mezi nejznámější patří Klub sebevrahů a Podivný případ doktora Jekylla a pana Hyda, ovšem největšího věhlasu (zcela zaslouženě) dosáhl právě díky dobrodružné knize Ostrov pokladů.

Vítejte na palubě, právě vyplouváme na cestu za pokladem……


Autorkou recenze je Iveta Filanderová