Čtenářské recenze

Robin Schoneová: Učitel lásky

Redakce (11.09.2013)
Robin Schoneová: Učitel lásky Robin Schoneová: Učitel lásky

Londýn, rok 1886. Všudypřítomná hustá mlha, pouliční plynové lampy, v ulicích kočí s drožkami. Ženy skrývající vnady v korzetech, několika košilkách a obličej pod závojem. Upjatá vyšší společnost pořádající honosné večírky, na kterých muži plánují politickou kariéru. Ženy, jako jejich ozdoby a loutky svázané poslušností, slouží k dokreslení serióznosti před voliči. Na straně druhé Vonná zahrada šejka Nefzáwího. Učebnice arabského erotického umění ze 16. století, jejíž anglický překlad toho roku objevuje světlo světa.

V atmosféře britské upjatosti, kde správná úctyhodná žena nehledá v pohlavním styku vlastní sexuální uspokojení, ale pouze naplnění muže a akt k plození dětí, a arabské dravosti plné smyslné nespoutanosti a volných erotických mravů, se odehrává erotická historická romance Učitel lásky od americké spisovatelky Robin Schoneové.

Elizabeth Petreová, dcera anglického předsedy vlády, vyrůstala ve vážném a škrobeném prostředí britské smetánky. Když se v 17 letech vdávala za muže, kterého ji vybral otec, považovala to, po vzoru své matky, za zcela samozřejmou věc a nutný úděl ženy.  Porodila dva syny a  po celých 16 let manželství se pilně zúčastňovala všech plesů a dobročinných akcí, které pomáhaly na světle veřejnosti manželovi ke kariéře ministra financí a budoucího  předsedy vlády.

Učitel láskyLord Ramiel Safyre je společností uznávaný jen pro své bohatství. Jako nemanželský syn anglické hraběnky a arabského šejka je hanlivě označován jako šejkův levoboček nebo bastard. Mezi náruživými ženami je však velmi vyhlášeným a vyhledávaným milencem. Kdo by také lépe ovládal milostné techniky než ten, kdo dostal ve dvanácti letech od otce harém?

Ačkoliv je Elizabeth věkem již zralá žena, je pro ni sex dosud neprobádanou oblastí. Se svým manželem se líbala pouze jednou, když je oddával kněz. Samotný sexuální akt prožila naposledy před 12 lety, kdy počala druhého syna. Když ale pojme podezření, že její manžel má milenku, rozhodne se o něj bojovat ryze ženskými zbraněmi. Hodlá ho svést a přilákat zpět k sobě. Jednoho brzkého rána tak vrhává do domu lorda Safyrea a prosí ho, aby ji naučil, jak uspokojit muže. Ramiel se po prvotním nesouhlasu nakonec nechává umluvit  a stává se jejím učitelem lásky. Daruje ji knihu Vonná zahrada šejka Nefzawího, která se stává jejich učebnicí. Nad ní se každý den brzy ráno scházejí a rozebírají jednotlivé kapitoly.

Učitel láskyTyto schůzky postupem stránek nabývají na intenzitě. Ačkoliv nedochází k žádnému fyzickému kontaktu hrdinů, sexuální napětí roste.

Postupně v sobě Elizabeth objevuje potlačovanou vášeň, tolik svázanou výchovou a manželstvím. Nově nabité znalosti se však v praxi neosvědčí. Manžel Elizabeth odmítá a ta, zcela frustrována, touží zjistit identitu jeho milenky. Začíná se tak rozplétat klubko plné životních tajemství. Kdo usiluje Elizabeth o život, kdo je manželovou milenkou, proč Ramiel Safyre utekl před devíti lety z Arábie?  Na všechny otázky najde Elizabeth na konci odpověď. A pravda bude dosti bolestná.

Robin Schoneová s použitím velké dávky poezie, přiblížením mravů viktoriánské doby a arabské živočišnosti, vytvořila velmi erotickou knihu, které nechybí slušný děj i téměř detektivní zápletka. Tolik odlišná, a tím osvěžující, od dnešního boomu trochu už šablonovitých, moderních erotických románů. Stačí jen popustit uzdu fantazii ...

Autorka recenze: Eva Šamánková