Aktuality

Setkání s šumavskými samotáři

Aleš Procházka (04.03.2019)
Raději zešílet v divočině Raději zešílet v divočině

Srdečně vás zveme na autorské čtení publicisty Aleše Palána, spojené s projekcí fotografií Jana Šibíka. Jejich společné dílo Raději zešílet v divočině se i rok po vydání drží v žebříčku bestsellerů, přestože jsou jeho "protagonisty" lidé v dobrovolném vyhnanství v srdci hor.

Beseda se známým publicistou a dokumentaristou se bude konat 12. března 2019 od 17:00 v Husově knihovně v Polné (Sezimovo nám. 9). 

Počet míst, kam dosud nepronikla civilizace, se závratnou rychlostí zmenšuje. Technologie naopak postupují mílovými kroky a pronikají i do oblastí, které byly od světa donedávna odříznuté. O to více překvapí, když se podobná místa novodobí poustevníci pokouší vyhledat a v jejich skrytu žít, stranou od společnosti. V knize Raději zešílet v divočině zveřejnil Aleš Palán osm rozhovorů s lidmi, kteří se z různých důvodů rozhodli žít v nehostinných lesích Šumavy. Souhlasit s jejich racionalizací nemusíte (a v některých případech to dost dobře ani nejde), přesto však nelze alespoň chvílemi neobdivovat jejich odvahu zříci se záchranných sítí a infrastruktury, kterou považujeme za každodenní samozřejmost.

Kniha, která představuje především pořádný kus novinářské práce, se stala jedním z nejprodávanějších titulů literatury faktu roku 2018. Nyní máte šanci setkat se s jejím autorem naživo a položit mu otázky, které vám při čtení nedaly pokoje.