Severský maniak Erik Axl Sund se zrodil z polibku

Redakce (06.11.2014)
Severský maniak Erik Axl Sund se zrodil z polibku Severský maniak Erik Axl Sund se zrodil z polibku

Je zvláštní, jak někteří lidé klamou zevnějškem. Jerker Eriksson a Hakan Axlander Sundquist, autoři bestselleru Vraní dívka, na první pohled působí jako dvojice drsných týpků, jimž je radno se na ulici vyhnout obloukem.

Když ale přišli do baru Krásný ztráty na křest své nové knihy Hladový oheň, překvapili mnoho fanoušků svou zamlklostí. Děsivé frajery z obálky knih připomínali jenom tmavým oblečením.

Jenže pak se rozpovídali o svých knihách.

Skákali si do řeči, bez skrupulí si z rukou kradli mikrofon, a člověk v nich najednou viděl ty svérázné autory, kteří si neváhají dát do nosu, když se jim nelíbí, co ten druhý napsal.

„Já mám tendenci psát spoustu vět o ničem, zatímco Hakan je zase mistr zkratky – napíše jednu větu, která by šla rozepsat na celou kapitolu,“ popsal průběh jejich psaní Jerker Eriksson. „Jsme v podstatě jako voda a oheň.“

Jak se tedy seznámili, když jsou tak rozdílní?

„Už je to přes 20 let. Oba pocházíme z malého městečka pár set kilometrů od Stockholmu,“ chopil se slova Hakan Axlander, „proto jsme na sebe dřív nebo později museli narazit. Jednoho dne jsem byl příšerně opilý a uviděl jsem Jerkera na náměstí. Zaujal mě natolik, že jsem dostal chuť ho políbit, což jsem taky udělal,“ směje se. „Od té doby jsme nejlepší přátelé.“

Dá se tedy říct, že severský psychopat Erik Axl Sund se zrodil z polibku. Za šílené jsou ale mnohými kritiky považovány i samotné obálky knih. Mnohdy budí kontroverzní reakce.

„Hrozně nás těší, že český nakladatel použil naše původní obálky,“ nechali se slyšet autoři. Prý je na světě kromě Švédska jen málo zemí, které znepokojivou malbu nahé holčičky nijak necenzurovali. „Spousta nakladatelů obálku prostě vytvoří novou, ale v Rusku třeba holčičku jenom oblékli do červených šatiček, aby tolik nepobuřovala.“

Česká redaktorka prozradila, že už se usilovně pracuje na překladu třetí knihy z trilogie o Victorii Bergmanové. „Bude se jmenovat Pýthiiny rady a vyjde příští rok v létě,“ řekla.

Jerker Eriksson a Hakan Axlander Sundquist ale už jsou dál. Ve Švédsku už jim letos v květnu vyšla první kniha z nové série nazvané Melancholie. „Na rozdíl od Vraní dívky nepůjde o trilogii, nýbrž o tři samostatné knihy. Každá bude v duchu jedné barvy. Jako první je to černá Melancholie, po ní přijde šedá a nakonec bílá,“ svěřil se dychtivým čtenářům Jerker.

„…hollywoodský happyend ale nečekejte!“ podotkl Hakan s tím, že momentálně se potýkají s druhou knihou.

I sérii Melancholie plánuje Knižní klub vydat. Čeští čtenáři si totiž Erika Axla Sunda a jeho psycho thrillery oblíbili. Důkazem byla dlouhá fronta, která se po slavnostním pokřtění Hladového ohně utvořila. A nezůstalo jen u podpisů, Hakan i Jerker ochotně pózovali pro fotografy a s několika šťastlivci se i vyfotili.

Pak se jako mávnutím vraních křídel vytratili do mlžných pražských uliček. Možná nasbírat inspiraci, možná se opít, možná obojí…

Radek, Knižní klub