Recenze

Smutný příběh o malé věčnosti

Redakce (24.09.2013)

Neskonalá láska, beznaděj, smutek, velká touha po životě. Těmito slovy se dá charakterizovat kniha, jejíž název dopředu napovídá, jak celý příběh dopadne. Mladá dívka Hazel trpí už od svých třinácti let nevyléčitelnou rakovinou plic a zamiluje se do chlapce, který dlouhou dobu svádí boj se stejnou nemocí.

Na první pohled neuvěřitelně smutný děj.
Americký spisovatel John Green však osud tohoto páru líčí s nadhledem, někdy dokonce velmi rozmarně. A rozhodně nesklouzává do sentimentálního popisování trýznivého osudu nevyléčitelně nemocných lidí.

Děj je totiž popisován očima šestnáctiletéHazel, která se ani trochu nelituje a bere svou nemoc i život velice pragmaticky. Seznámí se s Augustem, kterého ačkoliv má po boji s rakovinou amputovanou nohu, známky rakoviny jej momentálně netrápí. To, že se Hazel a Augustus do sebe zamilují, je více než jasné od okamžiku, kdy Augustus vstoupí do děje.

Síla a krása jejich lásky je ale opravdu nečekaná. Prožijí spolu jen krátkou dobu, avšak naplněnou vřelou láskou a porozuměním.

Dvojice v sobě kloubí mnoho romanticky zamilovaných párů, které známe z klasické literatury. S tím rozdílem, že oni trpí rakovinou.

John Green svým způsobem stále originální téma zpracoval velmi čtivě a uvěřitelně, ačkoliv je zapotřebí v první polovině knihy trochu trpělivosti, než se děj rozjede. Některé pasáže působí dojmem dívčího románu, k čemuž připočtěte i několik naivních dialogů. Ve druhé polovině je ale děj velmi svižný a nutí k přečtení jedním dechem.

Inspirativní kniha Hvězdy nám nepřály ukazuje na pomíjivost života, na to, že je potřeba si užít každý den naplno. Stejně jako to udělali Hazel a Augustus.


Zdroj: www.kult.cz