Stephen King - Temná půle

Redakce (14.11.2011)

Thad Baumont , spisovatel píšící bestsellery čišící násilím, je obviněn ze sériových vražd, které se dějí stále blíž v jeho okruhu. Strašně rád by dokázal svou nevinu, přesvědčil všechny, že s obludnými vraždami nemá nic společného, a že zvrácenost v jeho knihách končí pouze u hranic jeho představivosti. Stojí ale před velmi těžkým úkolem, protože ztělesněné zlo, které on sám ve svých knihách vytvořil, se navíc podepisuje jeho otisky prstů…

Temná půle nebyla prví knihou, kterou jsem od Stephena Kinga četla. Už předtím mě zaujal Řbitov zviřátek, Prokletí Salemu, To a další, a Temná půle mě rozhodně nezklamala, přestože se pro mě mezi ty nejlepší kousky od tohoto autora nezařadila.

Thad Beaumont má to štěstí, že oplývá šťastným a klidným domovem. Má dům, manželku, děti, rodinnou pohodu. To, že se bude živit psaním si Thad uvědomil ve svých jedenácti letech, kdy napsal svou první významnou práci, za kterou dostal i ocenění. Později napsal dvě knihy, které sice nebyly úplným propadákem, ale zase ne ničím výjimečným. Jako spisovatel spíše stagnoval, než se rozhodl napsat knihu pod pseudonymem.

Tento čin mu dával možnost psát něco, o čem by si jako Thad Beaumont nikdy napsat netroufal. Jako George Stark napsal knihu, která měla úspěch u komerčních čtenářů. Jako George Stark byl krvelačný sadista. Z Thada se stal úspěšný spisovatel, ale v jeho manželství se cosi změnilo. Jako by on, coby nová bytost, vstoupila mezi něj a jeho manželku. Proto se Thad rozhodl George Starka definitivně pohřbít.

Psaním svých bestsellerů ale na svět přivolal zlo, které mělo být navždy mrtvé…Thad je totiž obviněn ze série brutálních vražd, ovšem vždy má perfektní alibi. Zjišťujeme, že George postupně likviduje všechny, kdo se podílel na jeho smrti. Šerif Alan, který je celým případem pověřen, zjišťuje celou pravdu: Thadovi byl jako chlapci údajně vyoperován nádor, ale od příslušného doktora zjistí, že o nádor vlastně nešlo. Thadovi bylo totiž vyoperováno jeho dvojče, které jako embryo spolkl. Thad ani George o ničem neví. George unese Thadovu ženu a děti a Thad se je vydává zachránit…

Samotný děj knihy se mi zdál být zajímavý, ale autorův styl byl chvílemi až nudný. Většina činů, které se Thad rozhodl uskutečnit, jsem jako čtenářka už předem předvídala. Mnohdy děj stagnoval, nebyl ničím oživen. Z děl Stephena Kinga se u mě Temná půle určitě zařadila mezi ty lepší, ale do nejlepšího výběru se určitě nedostala. Pokud jste ale nadšenci tohoto autora, Temnou půli si určitě přečtěte, protože už jen pro svůj námět stojí zato!


Autorkou recenze je Lucie Horáková