Recenze

Tajemství autorky detektivek

Redakce (08.10.2010)
Tajemství autorky detektivek Tajemství autorky detektivek

Agatha Christie je nepochybně nejslavnější spisovatelkou - a to všech žánrů, nejen detektivního - na světě. Není divu, že k zářijovému 120. výročí jejího narození vydává Knižní klub knihu, na kterou se dlouho čekalo: Utajené zápisníky Agathy Christie - s podtitulem Jak se rodily její detektivní příběhy. Pětisetvelkým stránkový svazek navíc obsahuje dva dosud nevydané Poirotovy případy.
Irský obdivovatel Agathy Christie John Curran důkladně prostudoval věhlasné spisovatelčiny zápisníky uložené na panství Greenway, které nyní vlastní její vnuk Mathew Prichard, a podává v knize zprávu, jak vznikala všechna ta její masově oblíbená díla.

Koncem roku 2004, po smrti Rosalindy, dcery paní Agathy, došlo k odhalení dříve neznámého dědictví. V pozůstalosti Rosalindy se našlo 73 osobních zápisníků její matky, popsaných vlastní rukou. Osobitý rukopis sice nebylo snadné rozluštit, archivář John Curran se do toho však odvážně a brzy bylo jasné, že jde o literárně historickou bombu - přesné záznamy ukazují, z jakých drobných námětů, tužkou psaných poznámek, seznamů a nástinů se rodil jeden slavný příběh za druhým. Našla se zde i alternativní rozuzlení detektivek, vyškrtnuté scény z divadelních her, náčrtky povídek, které už nestihla napsat...

hStejné nakladatelství vydalo k jubileu autorky tři příběhy se známým hlavním hrdinou - detektivem Herculem Poirotem. Pod souhrnným názvem Agatha Christie - 3x Hercule Poirot tak čtenář dostane do rukou hned tři detektivní příběhy. Záhada na zámku Styles je nejstarší -právě zde se v roce 1921 poprvé objevil na scéně nevelký, leč bystrý a pečlivý Hercule Poirot, kterého zavolají k podezřelému úmrtí bohaté majitelky panství.

Ovšemže to tak trochu nedůtklivý, ale neobyčejně důvtipný Belgičan hravě vyřeší, stejně jako druhou detektivní záhadu nazvanou Karty na stole. Ta je z roku 1936 a pojednává o hráčích bridže. Přímo při této typické britské karetní hře - a téměř před očima policisty i detektiva - dojde k záhadné vraždě pana Shaitany, kterému každý u stolu mohl mít něco za zlé... Třetí poirotovský příběh Hra na vraždu je nejmladší (1956) a řeší případ nevinné venkovské dívky, která zemře při jedné dobročinné akci. Čtenář má požitek nejen z odhalení zločince, ale především ze sledování logicky zřetězených myšlenek detektiva, který si své šedé buňky mozkové tak rád pochvaluje...

5.10.2010  Naše rodina  str. 19  Kultura