Recenze

TAKOVÁ KNIHA TADY JEŠTĚ NEBYLA: Smrt a jiné vrcholy mého života

Redakce (23.08.2016)
TAKOVÁ KNIHA TADY JEŠTĚ NEBYLA: Smrt a jiné vrcholy mého života TAKOVÁ KNIHA TADY JEŠTĚ NEBYLA: Smrt a jiné vrcholy mého života

Smrt coby postava v literatuře není nic nového. SMRŤ se objevuje v knihách Terryho Pratchetta a román Zlodějka knih dokonce vypráví sama Smrt. Ale Smrt coby kámoš? Coby otravný společník, který se objeví vždy v tu nejméně vhodnou chvíli? Smrt coby parťák na šachy? To je něco, co tady ještě nebylo. A kupodivu to funguje na jedničku!

Německý spisovatel Sebastien Niedlich si ve své knize Smrt a jiné vrcholy mého života pohrává s myšlenkou, jaké by to asi bylo, kdyby měl dospívající kluk vyrůstající v Západním Berlíně za kámoše Smrt.

Hlavní hrdina Martin se s ní poprvé setkává v nemocnici, kde umírá jeho babička. Coby malý kluk pořád ještě v zajetí pohádek nechápe, že ji nikdo jiný nevidí.

„Ale když není babička v nebi nebo v pekle, tak kde je?“

„Právě před chvílí ji zahrabali na zahradě. Myslím tedy, že tam ještě bude.“

Ve škole se mu kamarád Smrt hodí kvůli podvádění během testů a taky se díky jejím schopnostem může volně pohybovat po celém světě, ale Smrt chodí nepravidelně, jenom když se jí to zrovna hodí.

Pak ale Martin vstoupí do puberty a nepravidelné návštěvy Smrti mu začnou vadit. Jednou ho přistihne při intimní chvilce s přítelkyní, podruhé mu málem prozradí jeho osud. Smrt je zkrátka trochu popleta – nedivte se, však už má za sebou pořádnou řádku let!

Když se trochu oťukají, nabídne Smrt Martinovi své místo. Po tolika staletích už se na to necítí a práce, ač je s ní spojeno cestování, už začíná být stereotypní. Jenže Martin má svých starostí dost – jeho vztahy vznikají a zase se rozpadají, a kdykoliv už to vypadá, že s ním nějaká holka chce být, navštíví ho v nejméně vhodnou chvíli Smrt a všechno pokazí!

„Ach, tak to jsem vás právě vyrušila při kopulaci, že?“ zeptala se Smrt s nevinným výrazem.

„Ach jo… ano.“

Autorovi se v knize Smrt a jiné vrcholy mého života podařilo zachytit hořkosladký život jednoho mladého muže – a samozřejmě to okořenit pořádnou dávkou černého humoru! Nenechte si ujít jednu z nejoriginálnějších knih letošního roku.