Recenze

TEMNÉ DĚJINY BIBLE: Tohle vám v nedělní škole neřeknou!

Redakce (17.08.2016)
TEMNÉ DĚJINY BIBLE: Tohle vám v nedělní škole neřeknou! TEMNÉ DĚJINY BIBLE: Tohle vám v nedělní škole neřeknou!

Ačkoliv se Bibli říká „Svatá kniha“, hned od první stránky je plná rozporů, násilí, sexu a dalších hříchů. Některé příběhy, které považujeme za ryze křesťanské, mají prapůvod v mnohem starších vyprávěních a mýtech. Britský autor Michael Kerrigan zábavnou i poučnou formou zkoumá biblické příběhy o vášni, krutosti, pomstě nebo zradě.

Zakázané ovoce. Většina z nás si okamžitě představí jablko, do něhož se Adam s Evou zakousli, aby pak za trest byli vyhnáni z ráje. V samotné Bibli přitom vůbec není určeno, že jde o jablko! Někteří odborníci a biologové usuzují, že mnohem pravděpodobnější je, že Bůh Adama s Evou vyhnal po konzumaci banánu, který se na Středním východě vyskytoval mnohem spíš. Ne náhodou je latinské označení pro banán Musa paradisiaca, neboli „ovoce z ráje“!

Přemýšleli jste někdy, jak se z Adama a Evy zrodilo veškeré lidstvo? Ano, správně, odpovědí je incest! Kain a Ábel, synové Adama a Evy, měli podle všeho sestry – také dvojčata, která si měli vzít. A protože Ábelova předurčená manželka prý byla krásnější, Kain vzal kámen – a dál to znáte…

Bible je skutečně plná zmínek o znásilňování, vraždění, zradě a pomstě. Sodoma a Gomora, Noemův prokletý syn, zostuzený Samson, poprava Jana Křtitele… Kam se na „svatou knihu“ hrabe Hra o trůny!

Historik Michael Kerrigan se v knize Temné dějiny Bible pokouší upozornit na rozdílné interpretace krvavých příběhů, snaží se najít vysvětlení, proč postavy jednají tak, jak jednají. Na pomoc si bere nejen starověké mýty z Persie, Babylonie nebo Říma, ale také dobové skutečnosti. Kniha je navíc doprovázena bohatým ilustračním materiálem – reprodukce slavných obrazů s biblickými motivy, skeny prastarých pergamenů nebo dřevorytů.

Zkoumání zapomenutých tajemství historie nikdy nebylo tak lákavé!

Radek Blažek