Recenze

Ursula Poznanski: „Píšu jako chlap!“

Redakce (19.01.2015)
Ursula Poznanski: „Píšu jako chlap!“ Ursula Poznanski: „Píšu jako chlap!“

„Když se mě někdo ptá, jak dlouho píšu, odpovídám, že odjakživa. Už jako malá jsem psala dlouhosáhlé eseje a nutila jsem nebohé příbuzné, kteří nestačili včas utéct, aby si je přečetli,“ směje se Ursula Poznanski.

V dětství měla ráda knihy Astrid Lindgrenové, četla i Tolkienova Pána prstenů. Jeden čas se tahle zrzavá Rakušanka živila psaním do zdravotnického časopisu. Studovala japanistiku, žurnalistiku, divadelní vědu i právo, i když u ničeho nevydržela příliš dlouho. „Byla jsem dost nezodpovědná,“ přiznává. „A vlastně pořád jsem.“

Na svém Twitteru se o vánočních prázdninách zmínila, že ačkoliv má uzávěrku 31. ledna, s úpravami nového románu to zatím moc nevypadá. „Ale pořád věřím, že se stane zázrak!“ tweetla optimisticky.

Jeden už se jí přihodil. Na začátku tisíciletí se Ursula Poznanski přihlásila do soutěže o nejlepší scénář, kterou vyhlásila televize ORF. Sice nevyhrála, ale její práce si všimlo knižní nakladatelství. Ursula scénář přepracovala do literární podoby a v roce 2003 jí vyšla první kniha. Největší úspěch ale přišel až v roce 2010 s knihou Erebos – Hra, která zabíjí (v Česku vyšla v roce 2013).

„Jo, píšu tak trochu jako chlap,“ přiznala v jednom rozhovoru, když si jeden novinář všiml, že v jejích knihách hrají důležitou roli nové technologie, internet a smartphony. Kniha Erebos je vlastně založená na podobném příběhu jako Hra od Anderse de la Motte, jenom je určena mladším čtenářům.

Také v nejnovější knize Ursuly Poznanské, thrilleru Pět, hraje technika důležitou roli. Psychopatický vrah tam ukrývá kousky svých období pomocí geocachingu a hlavní vyšetřovatelku obtěžuje mrazivými esemeskami.

V Německu a Rakousku se kniha Pět okamžitě vyšplhala na žebříčky bestsellerů, prodalo se jí přes 100 000 výtisků.

Ovšem Ursula už myslí dopředu. Nedávno na svém Twitteru prozradila, že už má vymyšlenou strukturu nové knihy. „Teď už zbývá ji jenom napsat!“

Jestli si udrží kvality thrilleru Pět, máme se rozhodně na co těšit.

* * * * *