Recenze

Úžasná Amy

Redakce (27.09.2013)

Spisovatelka Gillian Flynnová ve svém veleúspěšném thrilleru Zmizelá líčí fascinující zákruty komplikovaného vztahu jednoho na první pohled celkem standardního manželského páru.

Potkali se, zamilovali se do sebe a chtěli spolu žít takřka příkladný život bez malicherných hádek, vzájemného podezírání a naschválů. Nick a Amy. On vtipný, ona půvabná. On poněkud uzavřený a introvertní, s problematickým vztahem ke svým rodičům. Ona temperamentní, s majetnou a milující rodinou za zády. Jaksi automaticky předurčeni ke společnému štěstí.

Jenže v den, kdy mají slavit výročí svatby, dojde k něčemu neočekávanému – Amy zmizí. Nikdo neví, zda je jen pohřešovaná, nebo rovnou mrtvá. A aby těch pohrom nebylo málo, podezřelým číslo jedna se pozvolna stává její manžel Nick. Není divu, když jeho výpověď na policii je plná lží, fabulací a zamlčených skutečností.

Téměř klasický začátek dobrého literárního thrilleru. Co jej ale povyšuje nad průměr, je formaFlynnová události před a po zmizení Amy popisuje střídavě z perspektivy obou hlavních aktérů, tedy Nicka i Amy. Oba dva přitom svůj dosavadní život líčí trochu jinak a čtenář dlouho neví, kde je pravda.

Zřejmě někde uprostřed, řekne si zhruba v polovině vyprávění, které ale náhle protne nečekaný zvrat s tak silnou razancí, že vše dosud vyřčené se najednou jeví v úplně jiném světle. A to není všechno, autorka pokračuje až do vypjatého konce, umně dávkuje další a další překvapení, až je jasné, že to, co se zprvu zdálo být celkem předvídatelnou kriminální četbou, je mnohem více klinicky přesnou studií závislosti na sobě samém, na svém okolí a na urputné snaze mít za každou cenu všechny a všechno pod kontrolou.

Nesluší se samozřejmě prozradit, jak tahle vypjatá hra na lovce a oběť skončí. Buďte si ale jisti, že tenhle příběh ve vás bude ještě nějakou chvíli doznívat. A nejinak tomu nejspíš bude i v případě chystané filmové adaptace, kterou natočí mistr temných podívaných David Fincher.26.9.2013  Instinkt