V údolí lišek

Redakce (20.01.2015)
V údolí lišek V údolí lišek

Byl to krásný letní podvečer. Slunce nízko nad obzorem, obloha bez mráčků a ve vzduchu vůně okolních lesů a pastvin. Byl to přesně ten letní den, o němž člověk sní za mrazivých zimních dnů... Dříve, než se ale večer přetavil v noc, stala se z něj noční můra. Dobře ukrytá skalní jeskyně, v ní dřevěná bedna, a v té unesená žena jen s láhví vody, baterkou a trochou jídla. A únosce se pro ni už nevrátí. Co bude dál?

Německá spisovatelka Charlotte Linková je autorkou velké řádky románů, jež byly přeloženy do mnoha jazyků, staly se mezinárodními bestsellery, a některé z nich německé televizní stanice zfilmovaly. Více než desítka z nich vyšla i v českém překladu, tím prozatím posledním je román s názvem V údolí lišek.

Jeho děj je zasazen do okolí města Swansea, na pobřeží jižního Walesu. Jednoho letního podvečera zastaví na silničním odpočívadle manželé Willardovi. Matthew odchází do blízkého lesa vyvenčit psa a jeho manželka Vanessa zůstává u auta a kochá se krásou přírody. Když se Matthew vrátí zpět, najde auto opuštěné. Vanessa beze stopy zmizela.

Matthew netuší, že zatímco byl pryč, jeho ženu unesl mnohokrát trestaný kriminálník Ryan Lee. Tento drobný zlodějíček a častý bitkař volí únos jako poslední zoufalou snahu o získání peněz, které dluží nebezpečnému bossovi podsvětí. Ryan odveze Vanessu do opuštěné oblasti, do úkrytu ve skalní jeskyni, o kterém ví jen on sám. Tam ji přinutí vlézt do bedny a tu zajistí pevně přišroubovaným víkem.

Než ale stačí od Matthewa požadovat výkupné, je zatčen policií za jiný zločin a uvězněn. Vanessa zavřená v bedně je tak ponechána svému osudu, protože Ryan nenajde odvahu se někomu svěřit či přiznat. Po dvou a půl letech i se svým tajemstvím opouští věznici a vrhá se znovu do života na svobodě.

Minulost se ale vymazat nedá a opět si ho nachází. Když se stejným způsobem ztrácí další žena, začíná Ryan tušit, že nejspíš někdo ví o jeho tajemství. Podaří se novou oběť únosu najít? Kdo to má na svědomí? Nebo je možné, že Vanessa přežila, a teď touží po pomstě?

V příběhu se objevuje slušná řádka postav, a každá se v něm ocitá z jiného důvodu, jiných okolností, ať vědomě, úmyslně nebo pouhou náhodou či omylem. Do děje vstupují aktéři z naprosto rozdílných konců, a přece se všichni nakonec „sejdou“ u toho hlavního - Vanessina zmizení.

Každého z nich obdařila Charlotte Linková nejen výrazným a osobitým charakterem, ale i odlišnou minulostí, jinými prioritami a sny. Na jejich vyprofilování si dala velmi záležet, a čtenář jí tak bez známek pochyb uvěří každé slovo – jako by četl o skutečných živých lidech.

Postupem stránek se před ním rozvíjí pochmurný příběh „ze života“, v němž nic není jen černé a bílé, příběh, v němž se stírají role viníků a obětí. Detektivní linka je tak vlastně jen třešničkou na dortu mnohem výraznější, působivější a silnější lince psychologické. Ponurost tu dýchá z každého osudu i aspektu, před vinou není úniku, a lži se dají najít především tam, kde by je nikdo nečekal.

Linková píše jako tradičně v pozvolnějším tempu, čímž dává vyniknout svým postavám i důvodům a následkům jejich činů. Detektivní zápletku pak rozplétá na samém konci za velmi dramatických okolností více než překvapivě. Jen málokterý čtenář přijde na pointu dříve, než ji odhalí sama autorka.

„V údolí lišek“ je napínavý, přesvědčivý a do detailů vypiplaný román.

Autorka recenze: Eva Šamánková

* * * * *