Akce

Ve čtvrtek 12. června se konala autogramiáda Sofi Oksanen

Redakce (04.06.2014)
Ve čtvrtek 12. června se konala autogramiáda Sofi Oksanen Ve čtvrtek 12. června se konala autogramiáda Sofi Oksanen

Setkání s charismatickou finsko-estonskou autorkou proběhlo 12. června v 16 hodin v Paláci knih Luxor na Václavském náměstí v Praze.

Sofi Oksanen (1977) vystudovala dramaturgii a literaturu na univerzitách v Jyväskylä a Helsinkách. Debutovala roku 2003 prózou Stalinovy krávy – dílo dosud vyšlo v osmnácti jazycích, česky 2012. V dalším románu Baby Jane (2005) řešila deprese a úzkostné stavy na pozadí lesbického vztahu.

Světového věhlasu dosáhla svým třetím dílem Očista (česky 2010), za nějž získala řadu literárních ocenění v čele s prestižní cenou Finlandia a Prix Femina pro zahraniční román. Očista vyšla ve více než čtyřiceti zemích a byla také úspěšně zfilmována. Její poslední román Čas ztracených holubic vyšel v pětadvaceti zemích.

V březnu 2013 obdržela Sofi Oksanen Severskou cenu Švédské akademie, která je označována jako „malá Nobelova cena“.

Spisovatelka se zapojuje také do celospolečenské diskuse o neradostném dědictví, které reálný komunismus zanechal v zemích východní Evropy, a to s takovou naléhavostí, že se např. v Rusku stala nežádoucí osobou.

Aktuálně se Sofi Oksanen vyjadřuje také k situaci na Ukrajině. Podle Oksanen krizí na Ukrajině skončilo mezidobí mezi studenými válkami.

„Nyní Rusko jak slovy, tak skutky vyjádřilo, že svému impériu hodlá navrátit jeho slávu. Mezidobí mezi studenými válkami bylo v dějinách Ruska pouhou anomálií, která znamenala prohranou válku; porážku, jejíž následky musejí být napraveny. Brežněvovo učení bylo aktualizováno na Putinovo učení,“ tvrdí Oksanen.

Fotografie z autogramiády: